Mercedes zrywa z oznaczeniem EQ. Wróci do starych oznaczeń

Mercedes zamierza zrezygnować od 2024 roku ze stosowania oznaczenia EQ dla swoich elektrycznych modeli – donosi niemiecki dziennik „Handelsblatt”, powołując się na źródła wewnątrz koncernu.

Mercedes EQS auto motor und sport
Mercedes EQS
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 99 100 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Oznaczenie to, będące skrótem od słów „electric intelligence”, Mercedes stosuje od 2019 roku, by odróżnić modele z napędem elektrycznym od tych z silnikami spalinowymi. Jednak w przyszłości niemiecka firma zamierza produkować wyłącznie auta elektryczne – po 2030 r. chce się już skupić wyłącznie na nich, przynajmniej na tych rynkach, na których będzie to możliwe. Dodatkowe oznaczenie stanie się więc zbędne. Mercedes zamierza powrócić do dawnego nazewnictwa. Np. EQE nosiłby nazwę Klasa E, EQS stałby się Klasą S, a EQC byłby oznaczany jako GLC. Ostatecznej decyzji jeszcze nie podjęto, jednak możliwe, że zmiana dokona się w drugie połowie 2024 roku wraz z uruchomieniem produkcji modeli na platformie MMA.

Koniec zamieszania z nazwami elektrycznych Mercedesów

Rezygnacja z przydomku EQ znacznie ułatwiłaby klientom orientację w ofercie Mercedesa i pozwoliłaby skończyć z chaosem w nazewnictwie modeli. Przykładem EQA – nie jest to bynajmniej elektryczna wersja Klasy A (taka nie istnieje), lecz elektryczny odpowiednik SUV-a GLA. Podobnie wygląda sprawa z modelem EQB, którego odpowiednikiem jest Mercedes GLB. W obydwu wypadkach sprawa okazuje się o tyle prostsza, że i tak ich produkcja ma zostać zakończona. Jednak o tym, że rezygnacja z oznaczenia EQ ma sens, świadczą inne przykłady, np. modelu CLA. Zarówno oznaczenie EQA, jak i EQC są już zajęte, więc jak nazwać coupe? Jak odróżnić CLA od zwykłej Klasy C? W wypadku EQS i EQE Mercedes zdecydował się na dodanie skrótu SUV. Jednak „nie jest to szczęśliwe rozwiązanie”, stwierdził rozmówca „Handelsblatt”.

Mercedes EQC - Paryż 2018Auto Motor i Sport
Mercedes EQC - Paryż 2018, fot. Michał Szymaczek

Rezygnacja z literek EQ miałaby raz na zawsze rozwiązać te problemy. O tym, że to możliwe, świadczy przykład elektrycznej wersji Mercedesa Klasy G, która ma się pojawić na rynku w 2024 roku i zamiast EQG nazywać się po prostu Klasą G.

Mimo że oznaczenie EQ ma zniknąć z elektrycznych aut, nie zginie całkowicie i prawdopodobnie stanie się nazwą marki, którą Mercedes sygnowałby akcesoria oraz usługi związane z elektromobilnością. Zamiast na samochodach logo EQ pojawiłoby się na wallboxach, akumulatorach czy ładowarkach. Możliwe, że Mercedes wykorzysta je jako nazwę własnej sieci ładowarek.

REKLAMA