Michelin będzie produkować opony z plastikowych butelek

Michelin zapowiada, że do roku 2050 będzie produkować opony w całości wykonane z materiałów odnawialnych, pochodzących z recyklingu lub też pozyskiwanych biologicznie.

Opona Michelin Vision fot. materiały prasowe
Opona Michelin Vision

Mało kto wie, że już obecnie prawie 30 proc. komponentów używanych przez Michelin do produkcji ogumienia jest już wytwarzanych z naturalnych, pochodzących z recyklingu lub w inny sposób zrównoważonych surowców. Ale Michelin idzie dalej, zobowiązując się, że do 2050 r. będzie produkować opony w 100 proc. zrównoważone.

REKLAMA

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Opony z plastikowych butelek

Michelin współpracuje także z wieloma nowatorskimi firmami i start-upami, a opracowywane w ten sposób technologie wykraczają poza branżę oponiarską i mogą być zastosowane w innych gałęziach przemysłu, na przykład do dalszego wykorzystywania odzyskanych surowców. Co więcej, technologie te umożliwiają również recykling polistyrenu i odzysk sadzy lub oleju pirolitycznego ze zużytych opon.

Na przykład Axens i IFP Energies Nouvelles, współpracują z Michelin od 2019 r. nad produkcją butadienu z odnawialnych zasobów biologicznych, który ma zastąpić butadien uzyskiwany z ropy naftowej. Do produkcji opon Michelin wykorzystuje też biomasę z drewna, łusek ryżowych, liści, łodyg kukurydzy i innych odpadów roślinnych

Na bazie umowy podpisanej w listopadzie 2020 r. pomiędzy Michelin i kanadyjską firmą Pyrowave możliwa będzie z kolei produkcja styrenu z recyklingu z tworzyw sztucznych, znajdujących się w opakowaniach, takich jak pojemniki na jogurt, tace na żywność lub w panelach izolacyjnych. Styren jest ważnym składnikiem, używanym do produkcji nie tylko polistyrenu, ale także kauczuku syntetycznego do opon i szerokiej gamy towarów konsumpcyjnych.

Rewolucyjny proces opracowany przez francuski startup Carbios wykorzystuje z kolei enzymy do dekonstrukcji odpadów PET na ich oryginalne, czyste monomery, które można w nieskończoność odzyskiwać i ponownie używać do produkcji nowych tworzyw sztucznych PET. Jednym z tych pozyskanych w ten sposób tworzyw sztucznych jest przędza poliestrowa, używana do produkcji opon. Dzięki temu rozwiązaniu, co roku około cztery miliardy plastikowych butelek mogłoby zostać poddanych recyklingowi i wykorzystanych do produkcji opon.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA