Milionowy Fiat Panda zjechał z taśmy

17 listopada z linii produkcyjnej w zakładzie G. Vico w Pomigliano d'Arco w pobliżu Neapolu we Włoszech zjechał milionowy egzemplarz Fiata Panda.

Fiat Panda - milionowy egzemplarz
Fiat Panda - milionowy egzemplarz

Milion egzemplarzy to najnowszy rekord tego niezwykłego samochodu, który od 2012 roku jest niekwestionowanym liderem sprzedaży we Włoszech i najlepiej sprzedającym się samochodem w Europie w swoim segmencie - niezmiennie od 2016 roku.

REKLAMA

Rekordowy egzemplarz, który trafi do klienta we Włoszech, to wersja City Cross z silnikiem 1.2 o mocy 69 KM, w białym kolorze. Wersja City Cross to miejskie auto o off-roadowym wyglądzie. Takie dwa w jednym - samochód miejski o modnym wyglądzie crossovera i samochód terenowy z napędem 4WD.

REKLAMA

REKLAMA

Fiat Panda - milionowy egzemplarz
Fiat Panda - milionowy egzemplarz

Od 1980 roku, czyli od rozpoczęcia sprzedaży pierwszej Pandy (najnowszy rekord dotyczy czwartej generacji modelu wprowadzonej na rynek koniec 2011 roku) do dzisiaj zostało wyprodukowanych łącznie ponad 7,5 miliona sztuk.

W 1983 roku Panda 4x4 była pierwszym samochodem miejskim z napędem na wszystkie koła, a w 1986 roku była pierwszym samochodem w swojej klasie wyposażonym w silnik Diesla.

W 2004 roku Fiat Panda był z kolei pierwszym samochodem w swoim segmencie nagrodzonym prestiżowym tytułem "Car of the Year". W tym samym roku był pierwszym samochodem miejskim, który dotarł do bazy na Mount Everest na wysokości 5200 m n.p.m.

REKLAMA

Fiat Panda - milionowy egzemplarz
Fiat Panda - milionowy egzemplarz

Do długiej listy rekordów w 2006 roku dopisuje się kolejny: Fiat Panda jest pierwszym masowo produkowanym samochodem miejskim zasilanym metanem. Od chwili wprowadzenia go na rynek, rok po roku jest bestsellerem zarówno we Włoszech, jak i w Europie, wśród samochodem zasilanych tym gazem.

W lutym 2017 osiągnięto kolejny kamień milowy, 300 000 wyprodukowanych sztuk, absolutny rekord wśród samochodów zasilanych metanem. Oczywiście, podobnie jak wszystkie inne modele Fiata zasilane metanem, Panda CNG jest już kompatybilna z biometanem.

REKLAMA

REKLAMA