REKLAMA

Ministerstwo poszerza usługę "Historia pojazdu"

Ministerstwo Cyfryzacji poszerzyło możliwość sprawdzenia w internecie historii samochodów przed ich zakupem, w ramach usługi "Historia pojazdu".

Historia pojazdu Materiały prasowe
Historia pojazdu

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, uruchomiona została baza samochodów, które nie były jeszcze zarejestrowane na terenie Polski, a więc importowanych po raz pierwszy z zagranicy i niefigurujących jeszcze w Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Teraz, korzystając z usługi "Historia pojazdu", świadczonej przez Ministerstwo Cyfryzacji, można sprawdzić i te pojazdy. Do tej pory system pozwalał na skontrolowanie historii jedynie samochodów sprowadzonych z zagranicy, ale zarejestrowanych na terenie naszego kraju.

W tej chwili baza programu "Historia pojazdu" obejmuje samochody z drugiej ręki, importowane z wybranych krajów europejskich, w tym Belgii, Francji, Holandii, Szwecji czy Włoch, a także z USA i Kanady.

Przypomnijmy, że od 15 grudnia, na stronie historiapojazdu.gov.pl, nabywcy i właściciele samochodów sprowadzanych z rynków wybranych krajów europejskich, a także USA i Kanady, zarejestrowanych już w Polsce, mogą sprawdzić podstawowe, najważniejsze dane dotyczące pojazdów.

REKLAMA

REKLAMA

Co widać w systemie? Jeżeli samochód jest w bazie, należy wejść w zakładkę "dane zagraniczne" i tam przejrzeć informacje dotyczące siedmiu kategorii, jak:

  • kradzież
  • złomowanie
  • powypadkowy
  • uszkodzony
  • przekręcony licznik
  • niedopuszczony do ruchu
  • czy służył jako taxi

Z których krajów samochody znajdują sie w bazie? W tej chwili ewidencja zawiera dane aut z 21 rynków, z których dziś pochodzi aż 4,5 mln pojazdów zarejestrowanych w naszym kraju, w tym Belgii, Francji, Holandii, Szwecji czy Włoch oraz USA i Kanady. Jeśli chodzi o Niemcy, będące bardzo ważnym rynkiem, ministerstwo podaje, że w przyszłości jest możliwe rozszerzenie usługi o ten i inne kraje.

Od stycznia 2018 roku w bazie pojawiły się też samochody, których nie zarejestrowano jeszcze na terenie Polski, a zatem nie figurują w Centralnej Ewidencji Pojazdów, a są już wystawione na sprzedaż. To wymagało będzie zalogowania z użyciem profilu zaufanego eGO.

Przypomnijmy, że bez logowania, z podaniem numeru rejestracyjnego i VIN samochodu oraz daty pierwszej rejestracji, sprawdzić można m.in. stan licznika z ostatniego badania technicznego, informację o ubezpieczeniu OC i liczbie właścicieli, a także czy pojazd nie jest oznaczony w bazie jako kradziony.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA