REKLAMA

Młodzi kierowcy powodują najwięcej wypadków

Jak wynika ze statystyk, młodzi kierowcy są sprawcami największej liczby wypadków drogowych. Co jest tego powodem i jak temu przeciwdziałać?

Młody kierowca shutterstock
Młody kierowca

Specjaliści są zgodni co do tego, że kierujący poniżej 25 roku życia wykazują najwyższy wskaźnik liczby wypadków na 10 tysięcy populacji. Przyczyn jest co najmniej kilka. Jedna to słabe umiejętności, inna to z kolei przecenianie swoich zdolności prowadzenia samochodu, a jeszcze inna wiąże się z młodzieńczą brawurą.

Mimo tego, że niedawno po raz kolejny pojawiły się zmiany w przepisach związanych z prawem jazdy, to wciąż nie zaostrzono zasad dla nowych kierowców, którzy często znajdują się właśnie w grupie wiekowej 18-24, obarczonej wysoką wypadkowością.

Grupa 18-24 powoduje najwięcej wypadków

Bardzo wielu spośród świeżo upieczonych kierowców to właśnie osoby w grupie wiekowej 18-24. Tacy młodzi kierujący charakteryzują się najwyższym wskaźnikiem liczby wypadków na 10 tys. osób.

Jak podają policyjne statystyki, w Polsce w samym tylko 2018 roku spowodowali oni 5 113 takich zdarzeń, co stanowi 18,6 proc. ogółu wypadków powstałych z winy kierujących. W tych wypadkach zginęło 428 osób, a 6 734 odniosły obrażenia.

- Osobom poniżej 25 roku życia często brakuje jeszcze doświadczenia i umiejętności w zakresie prowadzenia pojazdu. Młodzi kierowcy nie zawsze jednak zdają sobie z tego sprawę i decydują się na brawurową jazdę. Zdarza się, że robią to pod wpływem alkoholu lub innych używek – mówi Zbigniew Weseli, ekspert Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zobacz także: auta elektryczne obowiązkowo z dźwiękiem - nowe przepisy

REKLAMA

REKLAMA

Nadmierna prędkość i inne grzechy

Policyjne statystyki pokazują również, że przyczyną aż 35,6 proc. wypadków, spowodowanych przez kierowców w wieku 18-24 lat, było niedostosowanie prędkości do warunków ruchu. Nadmierna prędkość zawsze jest niebezpieczna, ale w przypadku kierujących o małym doświadczeniu jest to jeszcze bardziej ryzykowne, ponieważ dodatkowo zmniejsza szansę na właściwą i odpowiednio szybką reakcję w wypadku nagłego pojawienia się przeszkody na drodze.

Na co jeszcze powinni uważać młodzi kierowcy? Przy małym doświadczeniu trudności może sprawiać szczególnie jazda przy pogorszonej widoczności, np. w deszczu, mgle czy po zmroku. W takich warunkach należy zawsze zredukować prędkość w stosunku do tej, jaką rozwijamy w suchy, słoneczny dzień.

Oprócz tego młodzi ludzie przyzwyczajeni do nieustannego korzystania ze smartfonów mogą czuć pokusę, by robić to również za kierownicą, ale pisanie sms-ów, korzystanie z mediów społecznościowych czy rozmowy bez zestawu głośnomówiącego w czasie jazdy mogą skończyć się tragicznie.

- Ryzyko, jakie na drodze stwarzają młodzi kierowcy, często wynika też z braku obycia z trudnymi warunkami dynamicznego, zaskakującego ruchu drogowego. Niekiedy poprawna jazda nie wystarczy, żeby uniknąć zagrożeń – potrzeba jeszcze wdrożenia właściwej techniki kierowania czy filozofii jazdy defensywnej. Nierzadko młodzi kierowcy lekceważą prędkość i zagrożenia, za to przeceniają swoje umiejętności i możliwości samochodu, gubi ich nadmierny optymizm – mówią trenerzy Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.

Zobacz także: upał w samochodzie. Jak szybko nagrzewa się auto?

REKLAMA

Zmiany w przepisach konieczne

Od dawna zapowiadane jest wprowadzenie okresu próbnego, specjalnego oznakowania pojazdu i dodatkowych szkoleń o ryzyku drogowym dla nowych kierowców, ale na razie regulacje te wciąż nie obowiązują.

Niedawno uchwalono natomiast zmiany prawne, które wprowadzają zasadę, że egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy będą się odbywały o wyznaczonej godzinie, a jeden egzaminator będzie mógł przeprowadzić maksymalnie osiem egzaminów w ciągu dnia i nie więcej niż jeden egzamin praktyczny na godzinę.

- Nowe regulacje mogą pozytywnie wpłynąć na sposób organizacji egzaminów, których najważniejszym celem powinna być rzetelna i sprawiedliwa ocena kandydata na kierowcę – mówią eksperci.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA