REKLAMA

Mniejsze tablice, łatwiejsza rejestracja i koniec wożenia dokumentów - znamy daty

Ministerstwo infrastruktury przygotowało nie lada rewolucję dla kierowców. Tym razem chodzi o zmiany, które ułatwią nam życie. Oprócz wprowadzenia zmniejszonych tablic rejestracyjnych i umożliwienia rejestrowania samochodu w miejscu jego zakupu, pojawiła się data zniesienie obowiązku wożenia ze sobą dokumentów.

Prawo jazdy Shutterstock
Prawo jazdy, fot. shutterstock

Mniejsze tablice rejestracyjne do aut z USA

Jak poinformował w komunikacie minister infrastruktury Andrzej Adamczyk, już od 1 lipca zamawiać będzie można tablice rejestracyjne o mniejszej, zwężonej czcionce i zmniejszonych rozmiarach. Chodzi o tak zwane tablice amerykańskie, które będą pasować do pojazdów sprowadzonych z USA czy krajów azjatyckich.

To duże ułatwienie. Do tej pory niejednokrotnie kierowcy zmuszeniu byli do wyginania tablic, by te zmieściły się w przeznaczonych do tego miejscach.

REKLAMA

REKLAMA

Rejestracja w miejscu zakupu

Co jeszcze przewiduje resort infrastruktury? Trwają obecnie prace nad tym, żeby można było zarejestrować samochód w miejscu jego zakupu, a nie tam, gdzie zameldowany jest kupujący. Jak powiedział minister Adamczyk, zmiany pozwolą na pozostawienie tablic rejestracyjnych samochodu, na wniosek kupującego. Zniknie więc konieczność zakupu nowych tablic, co przełoży się na mniej formalności i nieco mniejsze wydatki.

REKLAMA

Koniec obowiązku wożenia dowodu rejestracyjnego

Ostatnia zmiana, zapowiadana już od dawna, wiąże się z wciąż przekładanym wprowadzeniem bazy danych CEPiK 2.0. Po jej wprowadzeniu zniknie konieczność wożenia przy sobie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Jak zapowiada Ministerstwo Cyfryzacji, już od 1 października tego roku kierowcy będą mogli jeździć bez dowodu rejestracyjnego i OC. Resort pracuje też nad tym, by kierowcy nie musieli mieć przy sobie prawa jazdy.

Jak czytamy w komunikacie ministerstwa, od 1 października tego roku kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Zamiast tego policja sprawdzi wspomniane dane w systemie informatycznym CEP (Centralna Ewidencja Pojazdów). Informacje z dowodu rejestracyjnego, dane o polisie czy przebiegu badania technicznego znajdują się tam już teraz.

REKLAMA

REKLAMA

Trzeba pamiętać, że teraz za brak tych dokumentów przy sobie grozi kara, a po przyjęciu zmian, karane będzie jeszcze niezabranie prawa jazdy. Z kolei dowód rejestracyjny zabrać trzeba będzie ze sobą za granicę oraz udając się na badania techniczne.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA