Mój elektryk - nowy program dopłat do aut elektrycznych

Już 12 lipca uruchomiony zostanie nowy program dopłat do zakupu samochodów elektrycznych – Mój Elektryk. Ministerstwo Klimatu i Środowiska podało szczegóły.

Ładowanie samochodu elektrycznego fot. Michał Szymaczek
Ładowanie samochodu elektrycznego

Pierwszy program rządowych dopłat do zakupu samochodów elektrycznych poniósł sromotną klęskę, bowiem został zrealizowany na poziomie 7,6 proc. Z oferty skorzystały zaledwie 344 osoby, przy budżecie przewidywanym na poziomie nawet 4,5 tys. wniosków. Czy druga odsłona odniesie sukces?

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Mój Elektryk - nowy program dopłat do elektryków

Program dopłat Mój Elektryk rusza już 12 lipca i dotyczyć będzie na początek osób fizycznych. Dotacja dla osób fizycznych do zakupu samochodu elektrycznego wyniesie 18 750 zł, czyli tyle, ile w pierwszej edycji programu, ale tu mamy dużą zmianę, bowiem rząd postanowił dopieścić klientów posiadających Kartę Dużej Rodziny. Oni będą mogli uzyskać nawet 27 tys. zł takiego dofinansowania. Poinformował o tym wiceminister klimatu Ireneusz Zyska, podczas konferencji prasowej.

Jeszcze jedna istotna nowość, to podniesienie limitu minimalnej ceny samochodu elektrycznego. Dotychczas było to 125 tys. złotych, a obecnie minimum podniesione zostało do 225 tys. złotych, co zwiększa gamę samochodów dostępnych w ramach programu dopłat. Dostępne w nowym limicie samochody to już nie tylko auta miejskie, ale też rodzinne SUV-y, jak Skoda Enyaq iV, Volkswagen ID.4, to także Tesla Model 3, Hyundai Ioniq 5 czy Kia EV6 oraz Volkswagen ID.3 i wiele innych. Ale to nie wszystko, bo dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny górna granica ceny samochodu elektrycznego zostaje zniesiona.

Swoją drogą, wcześniejszy limit 125 tys. zł może i ograniczał wybór do kilkunastu modeli, ale miał jedną istotną zaletę - spowodował zauważalne obniżenie przez importerów cen wielu nowych aut elektrycznych właśnie do poziomu 125 tys. zł.

Mój Elektryk dla firm

Przedstawiając nowy program dopłat do zakupu pojazdów zeroemisyjnych, w tym elektrycznych i wodorowych, wiceminister klimatu zaznaczył, że przewiduje on także wsparcie dla firm i organizacji oraz dopłaty do leasingu pojazdu. Co więcej, dopłatami objęte będą nie tylko samochody osobowe czy dostawcze, ale nawet skutery, jako istotny element łańcucha dostaw w miastach.

Dużą zmianą, w stosunku do pierwszej edycji, będzie rozszerzenie programu także na przedsiębiorców, co ma nastąpić w nieco późniejszym terminie (za kilka tygodni, jak usłyszeliśmy podczas konferencji prasowej). Dopłaty do zakupu pojazdów elektrycznych w nowym programie będą mogły dostać firmy, ale i organizacje czy samorządy, a wsparcie obejmie też leasing pojazdu.

Wiceprezes NFOŚiGW, Artur Lorkowski, wyjaśnił że równolegle będą uruchamiane dotacje do leasingu, a bez względu na formę finansowania pojazdu - zakup, leasing, najem - warunki wsparcia będą takie same.

Lorkowski dodał, że wnioskodawcy nie będący osobami fizycznymi, na pojazdy kategorii M1 będą mogli uzyskać dofinansowanie nawet do 27 tys. zł w przypadku deklarowanego średniorocznego przebiegu min. 15 tys. km, na pojazdy kategorii L będą mogli uzyskać 4 tys. zł wsparcia. Dofinansowanie zakupu pojazdów kategorii N1 wyniesie z kolei nawet 70 tys. zł, a warunkiem będzie zadeklarowanie średniorocznego przebiegu powyżej 20 tys. km.

Jak podało ministerstwo klimatu, budżet programu Mój Elektryk to 500 mln zł, a nabory wniosków będą prowadzone do 2025 r. lub do wyczerpania środków.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA