NIO EP9 - elektryczne hiperauto

W Londynie chińska firma NextEV przedstawiła nową markę o nazwie NIO. Pod tym szyldem na drogi ma wyjechać elektryczny hipersamochód - EP9.

NIO EP9 NextEV
NIO EP9

Pokazując NIO EP9 firma NextEV od razu pochwaliła się czasem jaki samochód osiągnął na torze Nürburgring. Elektryczny hipersamochód, Nordschleife o długości 20,8 km pokonał w czasie 7 min i 05,12 s. To wynik, który miażdży takie auta jak Lexus LFA Nürburgring Edition (7 m 14 s), czy Dodge Viper ACR (7 m 12,13 s). EP9 od teraz dzierży rekord przejazdu toru Nürburgring w kategorii samochodów elektrycznych.

Piekielnie szybki hiperamochód jest zasilany przez cztery silniki elektryczne, a każdy z nich ma oddzielną skrzynię biegów. Moc całego układu napędowego to 1360 KM, co daje okrągły 1 MW mocy.

Osiągi EP9 są imponujące:

  • od 0 do 100 km/h - 2,7 s
  • od 0 do 200 km/h - 7,1 s
  • prędkość maksymalna - 313 km/h
  • zasięg - 427 km

Stylistyka EP9 jest futurystyczna tak jak, jego napęd. Samochód ma duże nadkola z przodu, przypominające te z prototypów LMP1 oraz kabinę „rozciągnięto” na wzór tej z samochodów Koenigsegga. Przednia szyba tworzy praktycznie jedną całość z bocznymi oknami, co wygląda imponująco. Wnętrze jak i podwozie wykonano z włókna węglowego.

Firma chwali się, że samochód został tak zbudowany, aby dostarczać bezpiecznych wrażeń z jazdy z przeciążeniami rzędu 3G.

Chińczycy z NextEV na razie nie zdarzają ceny, jaką trzeba zapłacić za hiperauto EP9. Nie wiadomo również kiedy pierwsze egzemplarze tego pojazdu wyjadą na drogi. Eksperci szacują, że futurystyczny EP9 może kosztować nawet 1 000 000 dolarów

REKLAMA