REKLAMA

Na polskich drogach przybędzie fotoradarów

W Polsce realizowany jest program rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. W jego efekcie pojawi się sporo nowych fotoradarów.

Znak D-51 fotoradar Shutterstock
Znak D-51 fotoradar, fot. shutterstock

Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego (CANARD GITD) podpisało umowę na przeprowadzenie, wraz z Instytutem Transportu Samochodowego, analiz bezpieczeństwa ruchu drogowego. Na podstawie raportu wytypowane zostaną miejsca szczególnie niebezpieczne, gdzie w pierwszej kolejności staną nowe fotoradary.

Nadmierna prędkość plagą polskich dróg

Jak przypomina w swoim komunikacie CANARD GITD, w ubiegłym roku na polskich drogach doszło do niemal 32 tys. wypadków, w których śmierć poniosły 2 862 osoby, a 37 359 zostało rannych.

Jedną z głównych przyczyn tragicznych zdarzeń – według policyjnych danych - wciąż jest nadmierna prędkość, nagminnie przekraczana przez kierowców. Dla zwiększenia bezpieczeństwa na drogach, Inspekcja Transportu Drogowego realizuje projekt rozbudowy systemu automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym, który aktualnie wchodzi w kolejny etap.

Rozbudowa CANARD o nowe urządzenia rejestrujące jest konieczna, aby Inspekcja mogła zapewniać odpowiedni poziom bezpieczeństwa ruchu drogowego – czytamy w informacji na stronie CANARD GITD.

Zobacz także: kary za cofanie liczników jeszcze w 2019 r.

REKLAMA

REKLAMA

Fotoradary gaszą zapędy piratów drogowych

Zwiększenie liczby urządzeń rejestrujących doprowadzić ma do wzrostu liczby kontroli prędkości pojazdów poruszających się po polskich drogach, co w konsekwencji ma wpłynąć na zmniejszenie liczby wypadków spowodowanych niedostosowaniem prędkości do warunków ruchu.

Jak wskazuje w komunikacie prasowym CANARD GITD, efekty takie osiągnięto po wprowadzeniu automatycznego systemu nadzoru nad ruchem drogowym. W ciągu ostatnich 10 lat roczna liczba wypadków zmalała o 12 522, liczba ofiar śmiertelnych o 1 710, a rannych było o 18 687 mniej.

Znaczący spadek liczby wypadków pomiędzy 2009 a 2018 rokiem spowodowany był, według danych, między innymi powstaniem CANARD i rozpoczęciem kontroli prędkości z wykorzystaniem stacjonarnych urządzeń rejestrujących.

Zobacz także: zaostrzenie kar za kradzież tablic rejestracyjnych

REKLAMA

Większość jest "za"

GITD przeprowadziła niedawno badania, zrealizowane przez Instytut Badawczy Millward Brown, z których wynika, że również w ocenie opinii społecznej urządzenia rejestrujące mają bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo na drogach.

Z badań tych wynika, że dla 66 proc. respondentów fotoradary mają wpływ na poprawę bezpieczeństwa na drogach. Na zasadność instalacji fotoradarów w miejscach, gdzie często dochodzi do wypadków drogowych, wskazało natomiast aż 93 proc. ankietowanych.

Przedmiot umowy zawierać będzie w szczególności wykonanie metodologii oraz przygotowanie w okresie sześciu miesięcy listy (rankingu) wytypowanych i przeanalizowanych lokalizacji dla:

  • stacjonarnych urządzeń rejestrujących do punktowego pomiaru prędkości,
  • urządzeń służących do kontroli wjazdu na czerwonym świetle (oddzielnie skrzyżowania oraz przejazdy kolejowe)
  • urządzeń do odcinkowego pomiaru średniej prędkości.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA