Na polskich stacjach paliwa nadal tanieją

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

Wg stałych notowań cen paliw na polskich stacjach, jakie regularnie prowadzi firma doradcza e-petrol.pl, w minionym tygodniu spadła przeciętna ogólnopolska cena benzyny bezołowiowej95 - teraz zapłacić trzeba 4,29 zł/l, wobec 4,31 zł/l tydzień temu. Litr oleju napędowego przeciętnie wyceniany jest na 3,79 zł/l, co oznacza 5 gr. obniżki wobec ceny 3,84 zł/l, jaką zanotowaliśmy w poniedziałek 23 listopada. Na niezmienionym poziomie pozostała w ostatnich dniach przeciętna cena autogazu - 2,09 zł/l.

Na poszczególnych stacjach paliw w kraju rozpiętość cen jest znaczna. Wśród monitorowanych przez e-petrol.pl stacji najtaniej można było zatankować popularną benzynę w cenie 3,99 zł, a najdrożej po 4,69 zł. W przypadku diesla przedział wynosił 3,55-4,02 zł za litr. Dla LPG rozpiętość cen wynosiła niespełna 30 groszy: od 1,94 do 2,23 zł za litr.

Średnio najdrożej benzynę tankowali mieszkańcy Opola i woj. opolskiego, w cenie 4,42 zł za litr, województwem z najwyższą ceną diesla okazało się w tym tygodniu lubuskie, gdzie średnio trzeba było wydać 3,89 zł za litr. Najtaniej, tradycyjnie już, z najmniejszym wydatkiem za napełnienie baku muszą liczyć się mieszkańcy województwa śląskiego. W tym tygodniu średnia cena litra benzyny 95 wynosiła tam 4,16 zł, olej napędowy kosztował na Górnym Śląsku zaledwie 3,74 zł/l.

Po spadkach, obecnie średnie ceny na polskich stacjach wróciły do poziomu z początku listopada, co więcej w przypadku oleju napędowego jego cena jest identyczna jak przed rokiem, benzyna jest natomiast o blisko 50 groszy na litrze droższa, niż na początku grudnia 2008 r.

Aktualnie ceny paliw w Polsce są niższe, niż w sąsiadujących z nami państwach UE. Za 100 zł polscy kierowcy wleją do baku nieco ponad 23 litry benzyny i 26,4 l. oleju napędowego. Za taką sumę w Niemczech zatankujemy zaledwie 18,7 l. benzyny i 22 litry oleju napędowego. W Czechach 100 zł wystarczy na zakup 22 l. benzyny i 23,6 l. diesla. W poszukiwaniu tańszego paliwa do silników benzynowych możemy udać się na Łotwę, gdzie litr paliwa kosztuje w przeliczeniu na złotówki przeciętnie 4,84 zł.

Źródło: e-petrol.pl

REKLAMA

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA