Na rynku paliw bez zmian

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

W tym tygodniu, wg najnowszych danych firmy doradczej e-petrol.pl, przeciętna cena benzyny "95" w Polsce to 4,29 zł/l (o 7 gr. więcej niż tydzień temu). Litr oleju napędowego kosztuje przeciętnie bez zmian, 3,59 zł/l. Drugi tydzień z rzędu o 1 gr. spadła przeciętna cena autogazu, która teraz wynosi 1,65 zł/l. W badanej przez e-petrol.pl próbie (stacje z całej Polski, zachowana struktura rynku i podział na różne typy stacji, a także układ sił między różnymi graczami) nie ma już obiektów, gdzie "95-kę" można byłoby tankować za mniej niż 4 zł/l.

Rośnie wobec tego z tygodnia na tydzień konkurencyjność cenowa autogazu LPG wobec benzyny, dla której przede wszystkim jest on alternatywą cenową. W tym tygodniu cena autogazu stanowi przeciętnie tylko 38 proc. ceny litra benzyny.

Rok temu, wg archiwalnych danych e-petrol.pl, za litr benzyny "95" zapłacić trzeba było w Polsce średnio 4,59 zł/l, oleju napędowego - 4,67 zł/l, a autogazu - 2,15 zł/l.

Tak wysoka obecnie, nietypowa, różnica cen między benzyną a olejem napędowym wynika, o czym już pisaliśmy w niektórych wcześniejszych materiałach, ze specyficznej sytuacji na światowych rynkach. Stosunek popytu i podaży dla benzyn jest bardziej napięty niż dla olejów, co przekłada się na bardziej dynamiczne wzrosty w segmencie benzyn. Trzeba też pamiętać o wyższej akcyzie dla benzyny niż dla oleju napędowego.

Na giełdzie w Londynie baryłka ropy naftowej typu Brent rozpoczęła czerwiec od zwyżki, w poniedziałek zbliżając się do poziomu 68 USD, najwyższego od wielu miesięcy. Po silnym ruchu w górę w ostatnim czasie, nad rynkiem wisi korekta cenowa, zwłaszcza że na kolejne ważne dane, mogące mocno wpłynąć na notowania, trzeba poczekać do drugiej połowy tygodnia. Takiej korekty nie było w poniedziałek, natomiast obserwujemy ją w ostatnich godzinach. Prognozy e-petrol.pl na nieco dalszą przyszłość wskazują, że ropa powinna jeszcze podrożeć w najbliższym czasie, więc korekta ma charakter raczej chwilowej przerwy, niż zmiany tendencji.

W związku z tym, że ceny ropy i paliw na rynkach międzynarodowych na razie rosną, a polski złoty nie umacnia się zbyt mocno w stosunku do dolara amerykańskiego (w dolarach rozliczane są transakcje na światowych rynkach, polskie firmy paliwowe podążają ze swoimi cennikami za cenami międzynarodowymi) na razie sytuacja na naszym rynku jeśli chodzi o ceny paliw nie ulegnie większej zmianie.

źródło: e-petrol.pl

Zobacz również:
REKLAMA