Na stacjach paliw wizja kolejnych podwyżek

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

Wg raportu cenowego e-petrol.pl, średnia cena oleju napędowego w Polsce w tym tygodniu wynosi średnio w kraju 4,69 zł/l. 20 groszy więcej należy wydać za litr benzyny bezołowiowej 95 - 4,89 zł, a rzadziej tankowana benzyna 98 kosztowała 5,15 zł za litr. Na ustabilizowanym od niemal miesiąca poziomie pozostaje cena autogazu, za który płaci się 2,63 zł/l.

Przyglądając się średnim cenom w regionach widać, że w przypadku benzyny 95 średnia cena nie przekracza 5 zł za litr, jednak rozpiętość cenowa wynosi 20 gr. Najbliżej "piątki" jest woj. opolskie, gdzie przeciętna cena za ten gatunek paliwa wynosi 4,99 zł. Stosunkowo drogą benzynę tankują też mieszkańcy województw: świętokrzyskiego (4,95 zł/l) i podkarpackiego (4,93 zł/l). W portfelach kierowców z woj. śląskiego, dolnośląskiego i śląskiego zostaje nieco więcej pieniędzy - ceny benzyny w tych województwach kształtują się na poziomie 4,80-4,85 zł/l.

Tankujący samochody z silnikami wysokoprężnymi również nie mają wyboru i muszą godzić się na wyższe wydatki. Podobnie jak w przypadku benzyn, najdrożej tankuje się w woj. opolskim (4,80 zł/l), wysoki wydatek czeka na kierowców warmińsko-mazurskim i pomorskim (4,74 zł/l). Najmniejsze powody do narzekania na drożyznę mają tankujący na Śląsku, w Wielkopolsce i Dolnym Śląsku.

Dla tych kierowców, którzy na rezerwie chcieli przeczekać rekordy cenowe e-petrol.pl nie ma najlepszych wiadomości. Ceny na stacjach paliw w Polsce są w znacznym stopniu uzależnione od decyzji rafinerii, a te, po chwilowych obniżkach, ponownie zaczęły podnosić ceny hurtowe. Na przestrzeni zaledwie kilku dni ceny w PKN Orlen i Grupie Lotos wzrosły o ponad 2 proc. czyli ok. 90 zł na 1000 l. W momencie kiedy właściciele stacji paliw kupią droższe paliwa od sprzedawców hurtowych, to prawdopodobnie nie będą długo zwlekać w przeniesieniu wyższych cen na pylony zarządzanych przez siebie stacji paliw.

Kierowcy muszą zatem liczyć się z tym, że II połowa stycznia upłynie pod znakiem jeszcze wyższych cen paliw na stacjach, niż obecnie.

Źródło: e-petrol.pl

REKLAMA
REKLAMA