Na stacjach tankowania jeszcze stabilnie

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

Wg stałych notowań cen na stacjach paliw w Polsce, jakie prowadzi firma doradcza e-petrol.pl, przeciętna ogólnopolska cena benzyny 95 to teraz 4,22 zł/l, co oznacza dwa grosze obniżki od zeszłego tygodnia. Olej napędowy też potaniał przeciętnie o 2 gr., do 3,73 zł/l. Autogaz wykonał z kolei symboliczny ruch w górę, o 1 gr., osiągając przeciętną krajową cenę 2,06 zł/l.

W tym tygodniu "najtańszym" województwem jeśli chodzi o benzynę 95 jest śląskie, a na drugim biegunie prowadzi opolskie. W przypadku oleju napędowego taką parę tworzą śląskie (najniższa średnia) i podlaskie (najwyższa). Kierowcy na Podlasiu z kolei kupują najtaniej autogaz, podobnie jak Ci z Małopolski. Najwyższą cenę średnią tego paliwa odnotowaliśmy zaś w województwie opolskim.

Ostatnie dni przed Świętami Bożego Narodzenia i początek tego tygodnia przyniosły na międzynarodowym rynku paliwowym podwyżkę cen ropy naftowej i paliw gotowych. Związana ona jest głównie ze zwiększonym optymizmem wśród dealerów co do perspektyw odbicia światowej gospodarki w Nowym Roku 2010, po wielu miesiącach spowolnienia. Lepsza ogólna koniunktura ekonomiczna oznacza potencjalnie wyższy popyt na produkty naftowe, więc i impuls cenowy dla nich. Polscy producenci paliw też w ostatnich dniach wprowadzili do swoich cenników podwyżki, które w pewnym stopniu tłumaczyć można wspominanymi zwyżkami na giełdach światowych. Ruch w górę w hurcie powinien w nadchodzących dniach przekładać się na ofertę także stacji paliw. Od kilku tygodni w górę idą hurtowe ceny LPG, co w Nowym Roku zaowocować może lekkim ruchem w górę autogazu, jednak paliwo to nie straci w żaden sposób wciąz wysokiej konkurencyjności wobec benzyny (teraz cena gazu to niecała połowa ceny litra benzyny 95).

źródło: e-petrol.pl

 

REKLAMA

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA