Nadal nie dbamy o ciśnienie opon!

Akcja
Akcja "Ciśnienie pod kontrolą"

W Polsce aż 71% badanych aut miało nieprawidłowe ciśnienie w oponach. Lepsze od nas pod tym względem okazały się kraje bałtyckie, gdzie spośród 260 przebadanych pojazdów nieprawidłowy poziom ciśnienia miało 66% pojazdów w Tallinie, 67% w Rydze i 70,5 proc. w Wilnie.

"Niestety wynik pomiarów jest jeszcze gorszy niż w ubiegłym roku, kiedy aż 63% polskich kierowców miało nieprawidłowe ciśnienie w oponach. Wynika to z faktu, że w tym roku pomiar realizowany był
w połowie października, kiedy wielu kierowców jeszcze ani razu nie sprawdziło ciśnienia od czasu wiosennej wymiany opon
" - powiedziała Iwona Jabłonowska, organizatorka akcji z Michelin Polska. "Dlatego zachęcamy, aby przynajmniej raz w miesiącu i przed każdą dłuższą podróżą kontrolować stan opon i poziom ciśnienia." - dodała Iwona Jabłonowska.

Akcji pomiaru ciśnienia po raz pierwszy w historii akcji towarzyszył "Rajd Dobrego Ciśnienia". W rajdzie brały udział dwa identyczne samochody Citroën C4, z czego jeden miał prawidłowe, a drugi za niskie ciśnienie w oponach. Kierowcy przejechali 3366 kilometrów na trasie z Warszawy przez Rygę, Tallin, Wilno, Olsztyn, Kraków, Rzeszów do Lublina.

Na pierwszym odcinku, z Warszawy do Wilna, samochód o ciśnieniu obniżonym o 20% spalił średnio zaledwie 0,09 litra więcej na 100 kilometrów niż auto z prawidłowym ciśnieniem opon. Po obniżeniu ciśnienia do wartości 30 proc. niedoboru, samochód z nieprawidłowym poziomem ciśnienia w oponach spalił na każde 100 km średnio o 0,3 litra benzyny więcej niż jego konkurent jadący na dobrze napompowanych oponach.

"Tak niskie zużycie paliwa na pierwszym odcinku rajdu było dla nas pewnym zaskoczeniem - przyznał Tomasz Młodawski z Michelin Polska. Okazało się, że wykorzystane przez nas opony Michelin Primacy Alpin PA3 (w rozmiarze 205/55 R16 91H) są wyjątkowo mało wrażliwe na spadek ciśnienia pod względem wzrostu zużycia paliwa. To zasługa technologii GreenX, która znacząco obniża opór toczenia opon i jak się okazuje sprawdza się nawet przy znacznie obniżonym ciśnieniu. Technologia GreenX wprowadzana jest przez Michelin do większości gam nowych opon."

Źródło: Michelin

 

REKLAMA