REKLAMA

Najbezpieczniejsze samochody 2019 roku wg Euro NCAP

Organizacja Euro NCAP każdego roku podsumowuje testy przeprowadzone w ostatnich 12 miesiącach, wyłaniając najlepsze modele w swoich klasach.

Mazda CX-30 w teście Euro NCAP Materiały prasowe
Mazda CX-30 w teście Euro NCAP

Euro NCAP w słusznym celu, jakim jest poprawa bezpieczeństwa, rozbiło w tym roku aż 55 nowych lub gruntownie odnowionych modeli aut. Spośród tej liczby było kilka modeli, których ocena była poniżej przeciętnej, ale równocześnie 41 samochodów uzyskało maksymalną liczbę gwiazdek.

REKLAMA

Tradycyjnie już Euro NCAP podsumowuje miniony rok, wyłaniając modele, które oferują najwyższy poziom bezpieczeństwa. Ale ponieważ jak nietrudno się domyślić, pięć gwiazdek miejskiego modelu nie oznacza tego samego poziomu ochrony pasażerów, co pięć gwiazdek dużego SUV-a, auta podzielono na segmenty.

Dzięki temu porównujemy jabłka z jabłkami, a nie z arbuzami. Wyłonione w ten sposób modele to liderzy bezpieczeństwa w swoich klasach – oczywiście, znów, spośród przetestowanych przez Euro NCAP modeli. Zwycięzca każdego segmentu został wyłoniony po wyliczeniu średniej w każdej kategorii – ochrony dorosłych, ochrony dzieci, ochrony pieszych oraz wyposażenia w systemy bezpieczeństwa.

Zobacz także: Volvo XC40 T5 Twin Engine - z mocą dwóch silników

REKLAMA

REKLAMA

Nie wszystkie segmenty rynku mają swojego przedstawiciela ze względu na zbyt małą liczbę przetestowanych w 2019 roku konkurencyjnych modeli.

Od 2018 roku, ze względu na rosnącą popularność samochodów elektrycznych i hybrydowych, Euro NCAP ustanowiło nową klasę właśnie dla tego rodzaju aut. Jak przyznają organizatorzy, modele obecne w tej klasie różnią się choćby wymiarami, ale kategoria ta powstała po to, by potencjalni nabywcy mogli mieć rozeznanie w kwestii poziomu bezpieczeństwa oferowanego przez dany model z alternatywnym napędem.

Dodajmy jeszcze, że każdego roku Euro NCAP zaostrza zasady punktacji i przyznawania gwiazdek, dlatego też modele, które kilka lat wcześniej uzyskały komplet punktów, w nowym teście mogą nie zdobyć nawet jednej.

Nie przedłużając tego wstępu, prezentujemy – za Euro NCAP – pełną listę najbezpieczniejszych nowych aut w swoich segmentach.

Zobacz także: przełomowy model Volkswagena, o którym mało kto wiedział

REKLAMA

Samochody małe

 1. Audi A1 oraz Renault Clio
 2. Ford Puma

Małe samochody rodzinne

 1. Mercedes CLA
 2. Mazda3

Duże samochody rodzinne

 1. Tesla Model 3 oraz BMW Serii 3
 2. Skoda Octavia

Duże auta off-roadowe

 1. Tesla Model X
 2. Seat Tarraco

Małe auta off-roadowe i minivany

 1. Subaru Forester
 2. Mazda CX-30 oraz Volkswagen T-Cross

Hybrydowe i elektryczne

 1. Tesla Model 3
 2. Tesla Model X

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA