Najchętniej kupowane modele w I kwartale roku

Skoda Octavia RS 2.0 TDI DSG, Skoda Octavia RS 2.0 TFSI DSG Combi
RS RS-owi nierówny? Oto dwa sposoby Skody na lepsze osiągi – Octavia RS Combi 2.0 TFSI kontra Octavia RS 2.0 TDI.
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 91 000 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, kombi-5
SPRAWDŹ OFERTY

Po I kwartale 2010 roku na pozycji lidera rynku nie tylko pozostała, ale wyraźnie umocniła się Skoda Octavia. Skumulowana sprzedaż modelu wyniosła od początku roku 4 779 sztuk, a prawie 27-procentowy wzrost na przestrzeni roku pozwolił zwiększyć udział w rynku o 1,8 pproc. Tytuł wice lidera rynku zachowała Skoda Fabia, ale tendencja zmian tegorocznej sprzedaży jest odwrotna - w ciągu trzech pierwszych miesięcy Fabia znalazła 3 029 nabywców, o niemal 27% mniej niż rok wcześniej.

Na trzecią pozycję awansował Opel Astra czwarty na koniec lutego br., a dopiero 13. przed rokiem. Astra, sprzedana w ilości 2 887 sztuk, zwiększyła znacząco swój udział w rynku - z 2,0 do 3,7% i pozbawiła lokaty na podium Toyotę Yaris. W ujęciu sumarycznym dystans dzielący oba modele wynosi tylko 9 sztuk, ale w ujęciu miesięcznym jest większy - wynosi 44 sztuki. Oba modele wyraźnie różnią się też tempem wzrostu sprzedaży - o ile w przypadku Astry wskaźnik wynosi 62,5%, dla Yarisa - 3,3%. Wyjątkowo stabilny poziom sprzedaży utrzymał Ford Focus, natomiast dotkliwe spadki odnotowały dwa kolejne modele na liście: VW Golf (-18,8%) i Fiat Punto (-25,5%).

Wyniki sprzedaży I kwartał 2010


Sklasyfikowany na ósmej pozycji Hyundai i30 (przed rokiem poza czołową dwudziestką rankingu popularności) osiągnął jeden z największych wskaźników wzrostu w tym gronie - 87,2%. Większą dynamiką wzrostu może się poszczycić jedynie Nissan Qashqai, zajmujący w marcowym podsumowaniu 17. miejsce z wynikiem 1 269 sprzedanych aut, o 237,5% większym niż przed rokiem. Na uwagę zasługuje wysoka, 22. lokata najnowszego modelu marki Kia - Venga. Sprzedaż 1086 sztuk zapewnia prawie 1,4% udziału w rynku krajowym. W zestawieniu miesięcznych wyników sprzedaży w marcu Kia Venga zajmuje 16. pozycję z rezultatem o zaledwie 5 aut mniejszym niż Toyoty Avensis i o 8 aut mniejszym niż Renault Megane.

Wyniki sprzedaży marzec 2010

Listę najpopularniejszych modeli w marcu otwiera ponownie Skoda Octavia. Kolejne medalowe lokaty zajęły Opel Astra i Toyota Yaris. Warto podkreślić, że w pierwszej dziesiątce zestawienia większość modeli osiągnęła wzrost sprzedaży w stosunku do ubiegłego roku; zaledwie trzy wykazały tendencję spadkową, jednak wskaźniki spadku są dotkliwe, dwucyfrowe. Największym 3-cyfrowym wskaźnikiem wzrostu sprzedaży (+320,9%) wyróżnia się Nissan Qashqai, sklasyfikowany na ósmym miejscu miesięcznego zestawienia.

źródło: IBRM Samar

Zobacz także:
REKLAMA