REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Najciekawsze ambulanse na bazie modeli Skody

Ambulanse bazujące na modelach Skody ratują życie już od ponad 110 lat. Pierwszy taki pojazd powstał w 1906 roku, a tradycje są kontynuowane również dziś.

Skoda Kodiaq jako ambulans Materiały prasowe
Skoda Kodiaq jako ambulans

Skoda to nie tylko samochody osobowe, które na przestrzeni lat zdobyły serca kierowców na całym świecie dzięki swojej przestronności i przystępnej ofercie. Pojazdy Skody wykorzystywane są także od ponad 110 lat w służbie ratowania ludzkiego życia i zdrowia, pełniąc funkcje karetek pogotowia.

Pierwszy ambulans marki powstał w 1906 roku, a dziś historię samochodów niosących pomoc kontynuuje Skoda Kodiaq, podążając trasami wyznaczonymi przez swoich poprzedników. Z okazji jubileuszu 125-lecia powstania Skoda przypomina o swoich najważniejszych pojazdach wspierających służby ratownicze.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Laurin&Klement Voiturette A jako ambulans

Od początku swojej historii samochody ratunkowe Skody bazowały na topowych modelach, które zapewniały odpowiednią przestrzeń i bezpieczeństwo. Pierwszym modelem powstałym w 1906 roku służącym do transportu rannych był pojazd bazujący na modelu Laurin&Klement Voiturette A.

To dwupoziomowe auto miało specjalną konstrukcję, która umożliwiała transport dwóch par noszy. Ambulansem bazującym na modelu L&K był także pierwszy pojazd służby Praskiego Ochotniczego Korpusu Ochrony w 1910 roku.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Na potrzeby popularnego praskiego sanatorium w Podoli do funkcji ambulansu przystosowano sześciocylindrową Skodę 6R, której długość wynosiła ponad 5 metrów. Innym modelem wykorzystywanym w służbie zdrowia była Skoda 645.

W połowie lat trzydziestych, karetki były budowane głównie na bazie samochodów klasy średniej i wyższej: RAPID, FAVORIT oraz SUPERB, które miały imponujący rozstaw osi o długości 3 415 mm.

Do końca II wojny światowej karetki produkowane były przez niezależnych konstruktorów. Jednym z nich było renomowane przedsiębiorstwo Oldřicha Uhlíka w Pradze, które tworzyło drewniane nadbudowy na podwoziu Skody 125.

ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

Skoda Octavia występuje w wielu wersjach różniących się poziomem wyposażenia i stylizacją, a nowa odmiana Scout jest najbardziej wszechstronną z nich – auto jest dynamiczne, bogato wyposażone i ma zdolności do jazdy poza asfaltem. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

Elektryczny SUV Skody może występować w kilku wersjach różniących się stylizacją wnętrza – ich kolory i wzornictwo nawiązują do popularnych nurtów w wykończeniu wnętrza domu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

Skoda Octavia RS po raz pierwszy oferowana jest w takiej wielu odmianach. Najciekawszą z nich jest wersja hybrydowa z układem napędowym o mocy 245 KM. czytaj dalej >>

REKLAMA

Historyczny ambulans Skody Materiały prasowe
Historyczny ambulans Skody

Skoda 1200 w służbie ratowniczej

W latach 50. w fabryce w Kvasinach stworzono przestronny ambulans bazujący na modelu Š 1200. Dzięki zwiększonemu rozstawowi osi karetka mogła przewozić dwie pary noszy, jedne na drugich, bądź jedno wygodniejsze łóżko. Do wiosny 1956 roku wyprodukowano prawie 2000 sztuk tych pojazdów.

Model został w kolejnych latach ulepszony poprzez wprowadzenie tylnych drzwi otwieranych do góry. Przez niemal dekadę z linii produkcyjnej w Vrchlabí zjechało ponad 12000 ambulansów Š 1202. Model ten w został następnie zastąpiony udoskonaloną wersją Š 1203, której produkcja seryjna rozpoczęła się w 1968 roku. W ciągu kolejnych trzydziestu lat Skoda 1203 stała się najpopularniejszym typem karetki pogotowia w Czechosłowacji.

REKLAMA

Skoda Kodiaq jako ambulans Materiały prasowe
Skoda Kodiaq jako ambulans

Skoda Kodiaq pojazdem ratunkowym

Obecnie jednym z najczęściej używanych pojazdów ratunkowych w Czechach jest Skoda Kodiaq. Największy SUV w ofercie marki kontynuuje bogatą historię ambulansów Skody. Dzięki licznym odblaskowym elementom i jaskrawym kolorom, samochód spełnia wymogi bezpieczeństwa, w które muszą wpisywać się pojazdy o przeznaczeniu medycznym.

Jest wyposażony w najnowocześniejszą technologię ratującą życie, a także daje możliwość doposażania auta o dodatkowy sprzęt w razie potrzeby. Samochód wyposażono w najnowocześniejsze reflektory, a technologia ostrzegania ze światłami LED została oficjalnie zatwierdzona dla tego modelu ratunkowego.

Skoda w służbie Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego

Pojazdy Skody wspomagają służby ratujące zdrowie i życie także w Polsce. Skoda już od ponad 16 lat współpracuje z Tatrzańskim Ochotniczym Pogotowiem Ratunkowym, które zapewnia bezpieczeństwo turystom górskim. Wieloletnia współpraca jest dowodem na to, że samochody Skody sprawdzają się nawet w najbardziej ekstremalnych warunkach, dzięki najnowocześniejszym systemom wspomagania kierowców, dynamicznym silnikom czy nowoczesnemu napędowi 4x4.

Flotę TOPR wspierają m.in. Skoda Octavia Combi oraz w uterenowionej wersji Scout oraz Skoda Kodiaq, największy SUV w portfolio marki.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA