REKLAMA

Najczęściej kontrolowane drogi w Polsce

Majówka to czas wyjazdów, wzmożonego ruchu na drogach, a także licznych kontroli prędkości. Czy na mapie Polski można wyznaczyć drogi, które policja lubi najbardziej? I czy pokrywają się one z najbardziej wypadkowymi trasami w kraju? Eksperci z systemu Yanosik postanowili to sprawdzić.

Kontrola drogowa materiały prasowe

Mając dostęp do zgłoszeń pochodzących od kierowców, przemierzających codziennie setki kilometrów po polskich drogach, przeanalizowane zostały trasy, na których użytkownicy systemu najczęściej dodają komunikaty dotyczące policji monitorującej prędkość.

Pod lupę ekspertów trafiły wszystkie drogi krajowe na terenie Polski, czyli miejsca najczęściej uczęszczane podczas majówkowych podróży.

Spośród nich zostało wyłonionych 10 dróg, które charakteryzują się największą liczbą potwierdzonych zgłoszeń o kontrolach prędkości w systemie Yanosik. Dane obejmują każdy piątek, sobotę i niedzielę od 1 stycznia do 15 kwietnia 2018 roku. 

REKLAMA

REKLAMA

Na tych drogach "suszą" najczęściej

– W celu wyliczenia najbardziej kontrolowanych dróg w Polsce przyjęliśmy wskaźnik, który pokaże nam miarodajne statystyki. Ogólną liczbę kontroli prędkości zgłoszonych na danej trasie przeliczyliśmy na 1 km drogi. W ten sposób wyłoniliśmy drogi, które mimo niewielkiego kilometrażu przodują w  rankingu – komentuje Julia Rachwalska, Yanosik. 

Najczęściej kontrolowaną przez policję trasą w Polsce jest droga krajowa nr 1. Tam w ciągu 3,5 miesiąca użytkownicy systemu Yanosik zgłosili ponad 21 kontroli prędkości na 1 km drogi.

Nieco mniej, ale nadal w czołówce rankingu uplasowała się droga nr 86, gdzie odnotowano 20 kontroli na 1 km.

Podium zamyka droga krajowa nr 97 łącząca Rzeszów z autostradą A4. Choć trasa ta liczy zaledwie 6 km to użytkownicy systemu bardzo często zgłaszali na niej kontrole prędkości:  aż 14 w przeliczeniu na 1 km.

Wśród najczęściej kontrolowanych dróg krajowych w Polsce znalazły się także trasy: 95, 80, 7, 81, 47, 98, 49.

REKLAMA

Drogi najczęściej kontrolowane a wypadki 

Czy częste miejsca kontroli idą w parze z wypadkami? Specjaliści systemu postanowili porównać dane ze statystykami opublikowanymi w grudniowym raporcie o najbardziej niebezpiecznych drogach w Polsce.  

Jak się okazało istnieją w tym przypadku duże powiązania. Aż 8 na 10 tras znalazło się zarówno w zestawieniu najbardziej niebezpiecznych dróg w Polsce, jak i w top dróg najczęściej kontrolowanych przez policję. W poniższej tabeli drogi te zostały wyróżnione kolorem szarym. Oznacza to, że działania policji mogą być spójne z poprawą bezpieczeństwa na polskich drogach.

TOP10 najbardziej wypadkowych dróg krajowych w Polsce w 2017 roku (liczba wypadków na 1 km trasy):

  • DK86 - 52 wypadki
  • DK97 - 41 wypadków
  • DK1 - 27 wypadków
  • DK98 - 24 wypadki
  • DK7 - 16 wypadków
  • DK81 - 16 wypadków
  • DK80 - 13 wypadków
  • DK47 - 13 wypadków
  • DK85 - 12 wypadków
  • DK2 - 11 wypadków

REKLAMA

REKLAMA

W jakich miejscach jest najwięcej kontroli? 

Skoro wiadomo jakie drogi krajowe są najczęściej kontrolowane, to warto przyjrzeć się ich konkretnym odcinkom, na których szczególnie koncentruje się policja. W niniejszym badaniu drogi zostały podzielone na fragmenty odpowiadające obszarom gminnym.

Poniższa mapa prezentuje 10 odcinków przebiegających przez teren danej gminy, na których najczęściej sprawdzana jest prędkość.

Mapa kontroli drogowych
Mapa kontroli drogowych, fot. Yanosik

Komentarze

 (1)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA