Najdłuższy drift z... tankowaniem w wykonaniu BMW M5

BMW dokonało rzeczy z pozoru niemożliwej. W czasie bicia rekordu najdłuższego driftu kilkakrotnie tankowano samochód. W ruchu. Zobaczcie nagranie.

Drift BMW M5
Drift BMW M5

BMW od pewnego czasu zapowiadało podjęcie próby pobicia najdłuższego driftu, który wcześniej należał m.in. do... BMW. Później rekord ten odebrała Toyota, z modelem GT86.

W 2013 roku instruktor szkoły jazdy BMW Performance Driving School Johan Schwartz driftował poprzednią generacją modelu M5 na dystansie 82,51 km, wykonując 322,5 okrążenia kołowego toru w centrum treningowym BMW Performance Center w Południowej Karolinie.

Później, wspomniana Toyota GT86, sunęła bokiem nieco dłużej, bo przez 144,12 km w 2014 roku i 165,04 km w czerwcu 2017 roku. BMW postanowiło odebrać tytuł Japończykom i ponownie zatrudniło pana Schwartza.

Tym razem nowe BMW M5, z Johanem Schwartzem za kierownicą, wykonało przeszło dwa tysiące okrążeń, pokonując bokiem dystans 374,17 kilometrów. Cała próba trwała osiem godzin, co było wyczerpujące dla kierowcy.

Samochód poruszał się po okręgu, a nawierzchnia była stale polewana wodą, co wcale nie czyniło przedsięwzięcia łatwym, bo kierowca musiał wykonywać próbę bez przerw. No właśnie, a co z tankowaniem 600-konnego V8 - zapytacie. BMW znalazło sposób i na to.

Podczas próby auto tankowane było pięciokrotnie, a proces odbywał się... w ruchu. Specjalnie przygotowane drugie BMW M5 wjeżdżało we właściwym momencie na tor, by po zrównaniu się z autem bijącym rekord podłączyć specjalnie przygotowaną końcówkę węża i napełnić jego bak odpowiednim zapasem paliwa.

Procedura przypominała tę, która stosowana jest w lotnictwie, z taką różnicą, że tu kilka razy doszło do niegroźnej stłuczki, która w powietrzu skończyłaby się tragedią. Tak czy inaczej, wlewanie na pełnym gazie paliwa, z prędkością ponad litra na sekundę, niosło za sobą ryzyko pożaru.

Rekord został wpisany do księgi rekordów Guinnessa, a tego dnia udało się pobić jeszcze jeden najlepszy wynik - najdłuższego driftu dwoma samochodami jednocześnie. Oba BMW jechały równolegle do siebie przez ponad 63 kilometry.

Zobacz również:
REKLAMA