REKLAMA

Najlepsze używane auta według Consumer Reports

Consumer Reports, wiodąca amerykańska organizacja konsumencka, opracowała listę rekomendowanych samochodów używanych w cenie do 20 tys. dolarów. Prym wiodą auta japońskie.

Toyota Corolla
Toyota Corolla

Eksperci Consumer Reports w swoim raporcie wzięli pod uwagę jakość i atrakcyjność poszczególnych modeli w czasie ich zakupu oraz niezawodność po latach eksploatacji. Ranking w poszczególnych kategoriach objął 35 modeli, z których aż 32 to auta z Japonii.

Raport Consumer Reports powstał na podstawie organizowanych przez lata testów oraz tysięcy odpowiedzi na ankiety, przeprowadzonych wśród użytkowników wszystkich generacji danego modelu. Tak powstała lista najlepszych używanych samochodów z lat 2008-2017, jakie można kupić za równowartość do ok. 20 tys. dolarów, czyli ok. 70 tys. zł. Chodziło o stworzenie listy niezawodnych aut, które spokojnie moglibyśmy polecić rodzinie i znajomym.

REKLAMA

REKLAMA

Używane auta najlepsze z Japonii

Choć badanie prowadzono na ryku amerykańskim, absolutną większość stanowią japońskie modele. Wiele z nich to samochody oferowane również w Europie. Najwięcej, bo aż 12 modeli to auta marki Toyota. W rankingu znalazło się również pięć modeli Lexusa, cztery Hondy, trzy Mazdy, dwa Infiniti i jedno Subaru.

W zestawieniu pojawiły się także modele nieoferowanych w Europie japońskich marek, należących do wielkich światowych koncernów motoryzacyjnych, jak Scion (Toyota, dwa modele) i Acura (Honda, trzy modele). Jedyne marki spoza Japonii to Mercedes, Kia i Pontiac – w rankingu mają po jednym modelu.

REKLAMA

Najlepsze używane samochody

W kategorii małych samochodów zwycięzcami okazały się m.in. modele Honda Jazz (Fit), Kia Soul, Mazda 3, Toyota Corolla i Toyota Prius. Obok nich znalazły się modele niedostępne w Europie – Toyota Matrix, Scion xB i Pontiac Vibe.

Lista najlepszych dużych samochodów obejmuje Toyoty Avalon i Camry, Hondę Accord oraz Mazdę 6. Najbardziej niezawodnym rodzinnym minivanem jest globalny model Toyota Prius+, a także amerykańska Toyota Venza.

W kategorii aut luksusowych zwycięzcami są Lexusy CT 200h, ES, GS i LS, Infiniti G i M, Mercedes klasy E oraz Acura Tl i TSX. Wśród samochodów sportowych na wyróżnienie zasłużyły Toyota GT86 (dawniej oferowana w USA jako Scion FR-S) oraz bliźniacza konstrukcja, zbudowana we współpracy z Toyotą – Subaru BRZ.

Z kolei SUV-y, na których najbardziej możemy polegać, to Toyota RAV4, 4Runner, Highlander i Sequoia, Mazda CX-5, Lexus RX, Honda CR-V, a także Acura RDX. W klasie pickupów również zwyciężyły modele z Japonii: potężna Toyota Tundra i Honda Ridgeline.

REKLAMA

REKLAMA

Najlepsze auta miejskie i kompaktowe

Poniżej prezentujemy zestawienie pięciu najlepszych i najbardziej niezawodnych – według Consumer Reports – małych, używanych samochodów, które są dostępne w Europie. Wśród nich znalazły się także modele zaliczane na naszym rynku do klasy aut kompaktowych.

Toyota Corolla (modele z lat 2008–2017)

Toyota Corolla
Toyota Corolla

Ten kompaktowy sedan z dobrze wytłumionym wnętrzem zapewnia wygodną podróż. Jego obsługa jest prosta, a zawieszenie sprężyste. Montowana w niektórych wersjach, bezstopniowa skrzynia działa płynnie, lecz efektem ubocznym jest głośna praca silnika przy wyższych obrotach. Model charakteryzuje się niskim zużyciem paliwa na poziome około 7 l/100 km.

We wnętrzu znajdziemy mnóstwo miękkich elementów wykończeniowych. W standardowym wyposażeniu najnowszych modeli jest radio z dotykowym ekranem i łącznością Bluetooth oraz automatyczna klimatyzacja. Tylna kanapa jest jedną z najprzestronniejszych w klasie. W najnowszych modelach w standardowym wyposażeniu na amerykańskim rynku znalazł się system automatycznego hamowania i ostrzegania przed czołową kolizją.

Za najbardziej niezawodne uznano modele aż dwóch generacji – z lat 2008-2017. Samochody produkowane w latach 2014-2017 charakteryzowały się niskim zużyciem paliwa i wiodącą w klasie ilością miejsca w kabinie. Największe zalety to wysoki komfort jazdy i intuicyjna obsługa.

Od 2017 roku standardem jest system automatycznego hamowania i ostrzegania przed czołową kolizją. Corolla w tym zestawieniu okazuje się też samochodem o najlepszym stosunku wartości do ceny. Modele z lat 2009–2013 były większe i znacznie cichsze od wcześniejszych generacji. Pod maską pojawił się ekonomiczny benzynowy silnik 1.8. Standardem stały się boczne kurtyny powietrzne. System ESP był standardem od 2010 roku. Corollę z tych lat chwalono za dobre silniki, precyzyjnie działające skrzynie biegów, intuicyjną obsługę, przestronne wnętrze i bogate wyposażenie.

REKLAMA

Toyota Prius (modele z lat 2008–2015)

Toyota Prius III
Toyota Prius III

Flagowa hybryda Toyoty w testach ekonomii Consumer Reports uzyskała średnie spalanie na imponującym poziomie zaledwie 4,5 l/100 km – czyli jeszcze niższym niż w przypadku wcześniejszych generacji. Charakterystycznym elementem we wnętrzu są centralnie umieszczone, szerokie i kolorowe cyfrowe zegary. Obsługa systemu multimedialnego jest prosta, a największą zaletą Priusa od samego początku były rekordowa oszczędność paliwa i niskie koszty eksploatacji.

Samochód może jeździć wyłącznie na silniku elektrycznym, nie emitując przy tym spalin ani hałasu. Standardem w najnowszych wersjach jest system automatycznego hamowania przed przeszkodami i ostrzegania przed kolizją. Model najnowszej, IV generacji charakteryzuje się odważną, podporządkowaną aerodynamice stylistyką i wzmocnionym napędem hybrydowym. We wnętrzu zapewnia porównywalną ilość miejsca jak konkurenci. Obsługa jest prosta, zredukowano też hałas we wnętrzu.

Największe uznanie pod względem niezawodności zyskały modele z lat 2008–2015, czyli III generacja Priusa. W stosunku do II generacji zwiększono poziom bezpieczeństwa i poprawiono m. in. pozycję za kierownicą. Standardem stała się kontrola trakcji, pod maskę trafił mocniejszy silnik. Jazda wyłącznie na silniku elektrycznym była możliwa z prędkością do 50 km/h.

Po stronie największych zalet wymienia się łatwość prowadzenia, praktyczność, niezawodność i niskie koszty eksploatacji. Priusa III generacji w Polsce i Niemczech docenili zwłaszcza taksówkarze jako samochód idealny do ekonomicznych codziennych przejazdów. Zakup używanego egzemplarza jest według Consumer Reports bardzo rozsądnym i sensowym wyborem.

REKLAMA

REKLAMA

Honda Jazz (modele z lat 2009–2013)

Honda Jazz 2011
Honda Jazz 2011

Ten mały, subkompaktowy hatchback do miasta jest znany na amerykańskim rynku jako Honda Fit. Dzięki przemyślanej, wielofunkcyjnej konstrukcji składanych siedzeń zapewnia wszechstronność porównywalną do małego SUV-a. Według testów, w wersjach wyposażonych w skrzynię bezstopniową możemy liczyć na średnie spalanie na poziomie 7 l/100 km.

Zaletą Hondy Jazz jest sztywno zestrojone zawieszenie i szybka reakcja na polecenia kierowcy. Minusem jest spory hałas w kabinie, dyskwalifikujący Jazza jako samochód na dłuższe trasy. Niezbyt wysoko oceniono także pozycję za kierownicą i przejrzystość obsługi pokładowego systemu audio.

W najwyższych wersjach wyposażenia znajdziemy takie udogodnienia jak otwierany szyberdach czy podgrzewane, skórzane fotele. Najnowsze wersje zawierają pakiet zaawansowanych systemów bezpieczeństwa Honda Sensing. Trzecia generacja z lat 2015–2017 jest szybsza, bezpieczniejsza i oszczędniejsza od poprzedniczki i charakteryzuje się pojemnym oraz dobrze wyposażonym wnętrzem.

Podobnie jak model z 2018 roku, dysponuje rozbudowanym systemem składania tylnych siedzeń, pozwalającym stworzyć np. wysoką przestrzeń bagażową w drugim rzędzie (przez złożenie poduszek siedzisk tylnych foteli), oddzieloną od właściwego bagażnika. Plusem jest zwinne prowadzenie w zakrętach. Za najbardziej niezawodne uznano modele z lat 2009–2014. System stabilizacji kontroli jazdy ESC stał się standardowym wyposażeniem tego modelu dopiero w 2011 roku.

REKLAMA

Kia Soul (modele z lat 2010–2016)

Kia Soul
Kia Soul

Zalety Kii Soul to więcej niż charakterystyczna stylistyka. Oferując przestronne wnętrze i znakomitą widoczność we wszystkich kierunkach, ten crossover jest bardzo dobrą alternatywą nawet dla większych SUV-ów. Zawieszenie jest sztywne, a prowadzenie satysfakcjonujące. Moc dostarczana z czterocylindrowego silnika o pojemności 2,0 l jest odpowiednia dla tego samochodu. Dostępny jest również czterocylindrowy silnik 1.6 turbo o mocy 201 KM, lecz jego średnie spalanie na poziomie ponad 9 l/100 km nie zachwyca.

Obszerna lista opcji obejmuje podgrzewane siedzenia i nawigację z dotykowym ekranem. Pośród systemów bezpieczeństwa znalazł się układ automatycznego, awaryjnego hamowania, system ostrzegający przed kolizją i niekontrolowaną zmianą pasa. Modele Kii Soul z lat 2014–2017 charakteryzują się bogatym wyposażeniem, jak bezkluczykowy system dostępu, podgrzewana kierownica czy kamera cofania.

Od 2016 roku za dopłatą montowano systemy ostrzegania przed kolizją i przed niekontrolowaną zmianą pasa ruchu. Za najbardziej niezawodne uznano modele z lat 2010-2013, charakteryzujące się niewielkimi wymiarami zewnętrznymi i dużą ilością miejsca we wnętrzu, zwłaszcza dla pasażerów tylnej kanapy. Po stronie minusów jest słabe wytłumienie wnętrza i nieco za twarde zawieszenie oraz szerokie słupki C, ograniczające widoczność do tyłu.

REKLAMA

REKLAMA

Mazda 3 (modele z lat 2009–2017)

Mazda 3 2016
Mazda 3 2016

Szczególnie podkreśla się przyjemność z jazdy tym samochodem, za sprawą dobrze skalibrowanego układu kierowniczego i zawieszenia oraz żwawych silników. Ze średnim spalaniem w okolicach 7 l/100 km Mazda 3 jest jednym z najbardziej oszczędnych kompaktowych aut na rynku. Oferuje również luksusowe wyposażenie, zarezerwowane zwykle dla aut wyższej klasy, jak system multimedialny z dużym ekranem i liczne systemy aktywnego bezpieczeństwa np. monitorowanie martwego pola. Niestety, w czasie jazdy autostradowej samochód jest dosyć głośny.

Najnowsze modele z roku 2018 mają system automatycznego hamowania i ostrzegania przed kolizją. Modele produkowane w latach 2014–2017 są dostępne jako czterodrzwiowy sedan lub pięciodrzwiowy hatchback. Poddane liftingowi i licznym udoskonaleniom auta z lat 2009-2017 uznano za najbardziej niezawodne.

Po stronie zalet wymieniane są znakomite właściwości jezdne, oszczędne silniki i płynnie działające skrzynie biegów. Nowoczesnym akcentem był, sterowany wielofunkcyjnym pokrętłem, system multimedialny. Za dopłatą już wtedy oferowano system automatycznego hamowania przed przeszkodami, monitorujący martwe pole i ostrzegający o ruchu poprzecznym.

Modele z lat 2010–2013 były jednymi z najlepiej sprzedających się aut w tej klasie. Chwalono je za jakość prowadzenia i wysoką jakość materiałów wykończeniowych. Auta z lat 2004–2009 uznawano za jedne z najlepszych kompaktowych samochodów na ówczesnym rynku.

Komentarze

 (8)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA