REKLAMA

Najpiękniejsze drogi świata

Jazda samochodem to dla wielu z nas przyjemność. Tym większa, im bardziej urokliwa jest droga, po której podróżujemy. Oto kilka przykładów jednych z najpiękniejszych dróg świata.

Polska, Góry Słonne Materiały prasowe
Polska, Góry Słonne, fot. Bart Pogoda

Kiedy pada pytanie o najpiękniejszą drogę na świecie, po której jazda samochodem to niezwykła przyjemność, a często również dreszczyk emocji związany z ciasnymi serpentynami i bezkresnymi przepaściami, odpowiedzi jest tak wiele, jak wielu kierowców.

REKLAMA

Jedni cenią widoki, inni zwracają uwagę na zakręty, a jeszcze inni na całokształt. Wśród najpiękniejszych dróg na świecie wielu z nas wymieni jednym tchem górskie przełęcze – Trasa Transfogaraska w Rumunii, przełęcz Stelvio we Włoszech, przełęcz Turini – jeden z etapó rajdu Monte Carlo, przełęcz Furka czy przełęcz Świętego Gotarda w Szwajcarii, a także Droga Trolli lub Atlantic Road w Norwegii.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

A w Polsce? Mamy piękną i urokliwą o każdej porze roku Wielką Pętlę Bieszczadzką. W zimie surową i niedostępną, jesienią mieniącą się złocistymi kolorami, a na wiosnę soczyście zieloną. Wielu wskaże też trasę na Hel – ale to wyłącznie poza sezonem. W miesiącach letnich trasa ta jest jednym wielkim korkiem samochodowym, liczącym wiele kilometrów. Ale już jesienią czy zimą jest tam pusto i po prostu pięknie.

Wreszcie wspomnieć warto o Drodze Stu Zakrętów w Górach Stołowych, gdzie na dystansie 35 kilometrów między Radkowem i Kudową-Zdrój mamy zakręty, przepaści i przede wszystkim piękne widoki.

Chcesz być na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami? Dołącz do naszej grupy na facebooku

W dalszej części, w galerii zdjęć, prezentujemy kilka wybranych tras, a wśród nich, poza paroma wspomnianymi wyżej, także drogi leżące w USA i jedną z Polski. Zobaczcie sami. A może jechaliście już którąś z nich? Pochwalcie się w komentarzach pod artykułem.

Polska, Góry Słonne, fot. Barta Pogoda dla CUPRA #createthepath / Osoby spragnione motoryzacyjnych wrażeń i pięknych widoków nie muszą opuszczać Polski. W Bieszczadach skrywają się ekscytujące trasy przecinające gęste lasy, takie jak serpentyna przez pasmo Gór Słonnych nieopodal miejscowości Wujskie. Pokonywanie malowniczych zakrętów pozwoli oderwać myśli od trosk, a niepowtarzalna bieszczadzka atmosfera wyciszy i pomoże odzyskać równowagę. W ostatnich latach bieszczadzkie pejzaże zostały docenione przez twórców – w okolicach nagrywany był na przykład głośny serial „Wataha”.

Szwajcaria, Furka Pass, fot. Nigel Tadyanehondo Unsplash / Wielbiciele górskich widoków z pewnością docenią też szwajcarskie Alpy, gdzie wytyczona została droga przez przełęcz Furka, wymieniana jako jedna z najbardziej ekstremalnych tras świata. Długa na jedyne 28 km składa się niemal wyłącznie z zakrętów, zjazdów i podjazdów, z którymi zmagają się nawet najbardziej wytrawni kierowcy. Trud wynagradzają przepiękne krajobrazy, stanowiące wdzięczne tło filmowych akcji. W latach 60. z kręceniem w przełęczy zmierzyli się choćby twórcy kultowej serii o Jamesie Bondzie. Efekty ich pracy można podziwiać w filmie „Goldfinger” z Seanem Connerym w roli agenta 007.

Rumunia, Droga Transfogaraska, fot. Ümit Yildirim Unsplash / Ta majestatyczna górska droga biegnąca przez południowe części Karpat nie tylko zachwyca widokami, lecz także stanowi ciekawe wyzwanie dla fanów ostrych zakrętów. Rumuńska serpentyna w okolicach malowniczego jeziora Bâlea pnie się aż do wysokości 2042 m n.p.m. Przebiega obok zamku Poenari należącego w XV wieku do Włada Palownika, pierwowzoru Draculi. Aby bezpiecznie cieszyć się górską przejażdżką, należy dostosować technikę jazdy – oszczędnie używać hamulców, redukować biegi, aby utrzymać obroty silnika na właściwym poziomie podczas podjeżdżania pod ostrzejsze wzniesienia i zawsze znacząco zmniejszać prędkość przed wejściem w zakręt. Górskie warunki są tak wymagające, że trasa jest zamykana co roku na zimowe miesiące.

USA, Valley of Fire, fot. Dominik Lienhard Unsplash / Położony w pobliżu Las Vegas park stanowy Valley of Fire swoją nazwę zawdzięcza ognisto czerwonym formacjom skalnym, utworzonym głównie z piaskowca. Kolorowe skały, gdzieniegdzie tylko porośnięte pustynnymi krzewami i kaktusami, ciągną się po horyzont. Wokół panuje głęboka cisza. To tutaj kręcono między innymi film science-fiction „Star Trek: Pokolenia”. W parku panują bardzo wysokie temperatury, sięgające 40°C w cieniu, dlatego jeśli zdecydujemy się na podróż w tak unikalnym terenie, musimy odpowiednio przygotować samochód.

Norwegia, Atlantic Road, fot. Unsplash / Choć długość drogi atlantyckiej wynosi jedynie nieco ponad 8 km, uważana jest za jedną z najbardziej spektakularnych na świecie. Składa się z ośmiu zapierających dech w piersiach mostów, nisko zawieszonych nad migoczącym w słońcu Morzem Norweskim, łącząc wyspę Averøy z zachodnim brzegiem stałego lądu. Niektóre fragmenty, takie jak słynny zakrzywiony most Storseisundet, zdają się prowadzić tuż nad linią morza.

USA, Kalifornia, Highway One, fot. Unsplash / Szum fal oceanu obijających się o surowe klify i atmosfera jak z hollywoodzkiego filmu. Słynna Highway One w Kalifornii to jedna z najbardziej malowniczych tras w Stanach Zjednoczonych i punkt obowiązkowy dla każdego turysty. Ciągnie się wzdłuż całego kalifornijskiego wybrzeża Oceanu Spokojnego. Charakterystycznym miejscem na trasie jest położony niedaleko Monterey most Bixby Creek, jeden z najczęściej fotografowanych w USA.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA