Najpopularniejsze modele aut na świecie

Z najnowszych danych sprzedażowych wynika, że Toyota Corolla utrzymuje pozycję światowego lidera sprzedaży po pierwszych 10 miesiącach 2019 roku.

Salon sprzedaży Shutterstock
Zakup samochodu od brokera, fot. Shutterstock

Toyota Corolla nie daje swoim rywalom żadnych szans w walce o tytuł najpopularniejszego samochodu na świecie. Jak wynika z najnowszych danych focus2move.com, w październiku z salonów Toyoty wyjechało 118 858 egzemplarzy kompaktowego modelu.

REKLAMA

Ten wynik jest aż o 28,2 proc. wyższy niż w tym samym miesiącu ubiegłego roku. Duży wpływ ma na to rezygnacja producenta z używania nazwy Auris i powrót do tradycyjnej już nazwy Corolla dla wszystkich wersji nadwoziowych tego kompaktu.

Łącznie globalna sprzedaż Toyoty Corolli od stycznia do października 2019 roku przekroczyła już milion egzemplarzy.

Najpopularniejsze samochody na świecie

Liczba egzemplarzy Toyoty Corolli, które w tym roku opuściły salony, licząc od stycznia do października, wyniosła dokładnie 1 020 887 egzemplarzy. To o 145 tys. więcej niż w przypadku drugiego w rankingu Forda F-Series, który znalazł 875 194 właścicieli. Trzecie miejsce zajęła Toyota RAV4 z wynikiem 767 907 aut.

Jeśli spojrzeć na pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych modeli, łatwo zauważyć prostą prawidłowość – popularność japońskich samochodów rośnie. Sprzedaż Toyoty Corolli od stycznia do października wzrosła o 2,7 proc., Toyoty RAV4 o 10,5 proc., Hondy Civic o 0,9 proc., Hondy CR-V o 16 proc., a Toyoty Camry o 3,8 proc.

Jednocześnie wynik Volkswagena Tiguana jest o 8,6 proc. mniejszy, Golfa o 14,5 proc., a Polo wypadło słabiej o 18,1 proc. W przypadku Golfa powodem może być oczekiwanie na nową, ósmą już generację, która została niedawno zaprezentowana światu.

Amerykańskie modele obecne w TOP 10 wyglądają pod tym względem różnie. Ford F-Series stracił 2,5 proc. sprzedaży, za to RAM pick-up zyskał aż 20,2 proc.

Zobacz także: przełomowy model Volkswagena, o którym mało kto wiedział

REKLAMA

REKLAMA

Najpopularniejsze marki na świecie

Toyota utrzymuje się na pozycji lidera już od wielu lat, a w tym roku jej dystans do rywali jeszcze się zwiększył. Nowe modele przyczyniły się do umocnienia pozycji japońskiej marki, której sprzedaż od stycznia do października wzrosła o 1,4 proc. do 7 299 945 aut, a jej udział w rynku wynosi 10 proc.

Drugie miejsce w rankingu zajmuje Volkswagen, zajmujący 7,6 proc. światowego rynku, z liczbą 5 603 115 sprzedanych aut, po spadku sprzedaży rok do roku o 2,8 proc. Na trzecim miejscu jest Ford, który stracił aż 8,3 proc. sprzedaży, przy liczbie 4 230 153 aut.

Z danych Focus2Move wynika, że na światowym rynku samochodów dominują spadki. Wzrosty zanotowało tylko sześć marek, spośród największych 30. Oprócz wspomnianej Toyoty są to RAM (+18,7 proc.), Haval (+12,5 proc.), Lexus (+8,2 proc.), Mercedes (+5,4 proc.) i BMW (+3,7 proc.). Największy spadek w Top30 dotknął marek Maruti, Buick, Changan, Peugeot i Geely.

Najwięksi producenci świata

Najwięcej samochodów na świecie nadal sprzedaje Grupa Volkswagena. Koncern z Wolfsburga dostarczył do października swoim klientom 8 878 607 aut, o 2 proc. mniej niż rok wcześniej.

Toyota Group zyskała 1,9 proc. rok do roku, sprzedając 8 517 681 aut i delikatnie zmniejszając stratę do lidera. Trzecie miejsce zajmuje Renault-Nissan z wynikiem 8 174 177 aut i spadkiem o 6,1 proc.

Spadki sprzedaży w tym roku zanotowało siedem z 10 największych koncernów motoryzacyjnych. Poprawa wyników udała się tylko koncernom Mercedes Daimler (+4,7 proc.), Toyota Group (+1,9 proc.) i Honda Motor (+0,1 proc.).

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

REKLAMA

Sytuacja na polskim rynku

Jak wynika z danych Instytutu Samar, dotyczących rejestracji samochodów od stycznia do listopada 2019 roku, w Polsce najpopularniejszym autem jest nadal Skoda Octavia, z wynikiem 18 598 pojazdów.

Jednak wieloletniemu liderowi depcze po piętach Corolla, która już od siedmiu miesięcy figuruje na szczycie listy modeli z największą liczbą zarejestrowanych egzemplarzy w kraju, w rozliczeniach miesięcznych.

Obecnie nowy model kompaktowej Toyoty zajmuje drugie miejsce w kraju, z liczbą 17 636 egz., licząc od stycznia, ale dystans do lidera zmniejsza się z miesiąca na miesiąc i wynosi już tylko 962 egzemplarze. Nowa Corolla zadebiutowała na polskim rynku w marcu, a w październiku uzyskała najlepszy miesięczny wynik nie tylko w swojej historii, ale wszystkich modeli Toyoty w Polsce.

Trzecie miejsce pod względem liczby zarejestrowanych samochodów w 2019 roku, licząc do listopada, zajmuje Skoda Fabia (16 020 egz.), czwarte Dacia Duster (14 294 egz.), a piąte Opel Astra (13 009 egz.). Na kolejnych miejscach znajdują się Toyota Yaris, Volkswagen Golf, Fiat Tipo, Renault Clio i Volkswagen Tiguan.

Zobacz także: Volvo XC40 T5 Twin Engine - z mocą dwóch silników

Komentarze

 (2)
ZOBACZ KOMENTARZE

REKLAMA

REKLAMA