Najpopularniejsze modele w Europie. Dacia w czołówce

Sprzedaż nowych samochodów w sierpniu stała w Europie pod znakiem dominacji modeli Volkswagena i... Dacii.

Dacia Duster 2017 Materiały prasowe
Dacia Duster

Jak podaje firma analityczna JATO Dynamics w swoim najnowszym raporcie sprzedaży nowych samochodów w Europie, niemłode już przecież modele Dacii sprzedawały się jak ciepłe bułeczki. Dość powiedzieć, że w TOP 5 najpopularniejszych modeli sierpnia na rynkach Starego Kontynentu znalazły się dwie Dacie i trzy Volkswageny.

REKLAMA

Na pierwszym miejscu niepodzielnie dominuje Volkswagen Golf. Król kompaktów, jak słusznie nazywany jest niemiecki kompakt, zanotował niemal 26,5 tys. rejestracji i to wystarczyło do utrzymania pierwszej pozycji w miesięcznym rankingu.

Nawet fakt, że nadchodząca nowa generacja Golfa siłą rzeczy spowodowała spory spadek sprzedaży obecnego modelu, nie przeszkodził w utrzymaniu bezapelacyjnej dominacji. Przypomnijmy, premiera ósmej generacji Volkswagena Golfa już za parę dni – 24 października w godzinach popołudniowych.

Drugie miejsce w sierpniowym rankingu należy do Dacii Duster. Francusko-rumuński SUV dominuje od niedawna w rankingach rejestracji nowych samochodów w Polsce, a w Europie zajmuje wysokie drugie miejsce. Liczba 19,5 tys. egzemplarzy i niemal 11-procentowy wzrost rejestracji to wynik mogący zaskakiwać.

Trzecia pozycja to Volkswagen T-Roc, który świetnie czuje się na europejskim rynku, a niedawno pojawił się również w topowej, usportowionej odmianie T-Roc R, z 300-konnym silnikiem pod maską i iście sportowymi osiągami. T-Roca zarejestrowano w sierpniu w liczbie ponad 18,2 tys. sztuk.

Do kogo należy czwarte miejsce? To może zaskakiwać nawet bardziej, niż wysoka pozycja bardzo uniwersalnego i niedrogiego Dustera. Otóż ta pozycja zajmowana jest przez Dacię Sandero, której sprzedaż w sierpniu wzrosła o 2,5 proc. do niemal 17,8 tys. egzemplarzy.

Piąta pozycja to Volkswagen Polo, notujące ponad 21-procentowy spadek liczby rejestracji. Dalej mamy Renault Clio, Skodę Octavię, Volkswagena Tiguana, Opla Corsę oraz Renault Captura.

Zobacz także: Mitsubishi Eclipse Cross - jak z kosztami eksploatacji?

REKLAMA

REKLAMA

Ranking rejestracji nowych aut w Europie - sierpień 2019 Materiały prasowe
Ranking rejestracji nowych aut w Europie - sierpień 2019, źrodło: JATO Dynamics

W zestawieniu najpopularniejszych modeli sierpnia w Europie uwagę zwraca ogromny wzrost liczby rejestracji Toyoty Corolli. Obecnie jest ona na 21. miejscu, z liczbą 11 368 rejestracji, co oznacza wynik lepszy od zeszłorocznego o 682 proc. W dużej mierze jest to jednak zasługa powrotu do nazwy Corolla dla całej rodziny japońskich kompaktów i porzucenie nazwy Auris dla niektórych z nich.

Spory wzrost – aż o 111 proc. – odnotował w sierpniu Suzuki Vitara, niemłoda już przecież konstrukcja, ale wciąż chętnie kupowana i doceniana na rynku.

Zobacz także: nowe SUV-y Volkswagena - nadchodzące premiery

Ranking najpopularniejszych marek w Europie

Patrząc na zestawienie najchętniej wybieranych marek na Starym Kontynencie, na pierwszym miejscu mamy oczywiście Volkswagena, który drugiego w rankingu Forda wyprzedza przeszło dwukrotnie lepszym wynikiem.

Trzecia pozycja należy do Mercedesa, a dalej mamy Renault, Audi, Peugeota, Skodę, Opla, Dacię i Toyotę.

Największym wzrostem liczby rejestracji w sierpniu może pochwalić się marka Smart (+102 proc.), która znalazła się na 22. miejscu, tuż za Volvo, Mazdą i Mitsubishi, a przed Jeepem, Mini czy Hondą. Smart duży wzrost sprzedaży zawdzięcza jednak zmianie profilu marki i przejściu na napęd elektryczny. Obecnie z magazynów wyprzedawane są egzemplarze z napędem spalinowym.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA