REKLAMA

Najpopularniejsze używane auta w Polsce

Czy na polskich drogach króluje Volkswagen Golf, czy może już Skoda Octavia, najchętniej kupowane nowe auto w kraju? Oto wyniki raportu – czym jeżdżą na co dzień Polacy?

Używane: VW Passat czy Ford Mondeo Materiały prasowe
Volkswagen Passat - najpopularniejsze auto w Polsce w 2019 r.

Bardzo ciekawy raport przedstawili specjaliści z systemu Yanosik, którego żadnemu polskiemu kierowcy nie trzeba raczej przedstawiać. Zajęli się oni analizą danych pochodzących z zeskanowanych dobrowolnie na potrzeby aplikacji dowodów rejestracyjnych, tworząc obraz tego, czym jeździmy na co dzień.

REKLAMA

Raport Yanosika odpowiada na pytania - „który model samochodu jest najpopularniejszy w Polsce” oraz czy „w kraju nad Wisłą przeważają samochody stare czy nowe”. Z wyników raportu dowiemy się też, „gdzie Polacy najchętniej naprawiają swoje auta: w lokalnym warsztacie czy autoryzowanym serwisie”.

– Aplikacja Yanosik, poza podstawową funkcją informowania o fotoradarach, wypadkach czy remontach, daje możliwość skanowania kodu AZTEC z dowodu rejestracyjnego. Taka opcja sprawia, że kierowcy z poziomu smartfona mogą sprawdzić historię samochodu czy rozeznać się w ofertach OC od różnych ubezpieczycieli, a nawet liczyć na zniżkę ubezpieczeń komunikacyjnych za bezpieczny styl jazdy. Zgromadzenie anonimowych danych na temat aut skłoniło nas do przedstawienia podsumowania dotyczącego najpopularniejszych samochodów w Polsce – komentuje Julia Rachwalska z Yanosika.

Wiek samochodów w Polsce

Jakie zatem są wyniki analizy? Na początek powiedzmy więcej o wieku samochodów, który jak wiemy, od wielu lat jest dwucyfrowy, choć powoli park maszyn ulega odmłodzeniu. Wciąż jednak rynek samochodów używanych jest 3-4 razy większy niż aut nowych, a z zagranicy sprowadzanych jest rocznie około 1 mln aut w różnym wieku.

Zobacz także: Volvo XC60 T8 Twin Engine - mocne i prestiżowe

REKLAMA

REKLAMA

Raport pokazuje, że w tej kwestii zaskoczenia nie będzie. W Polsce dominują samochody stare, bo na bazie danych publikowanych przez operatora systemu Yanosik wiemy, że najpopularniejszy wiek aut osobowych w Polsce to 14-16 lat. Takich samochodów jest około 23 proc.

Z kolei samochody nowe, w wieku do trzech lat, stanowią zaledwie 1,2 proc. wszystkich samochodów. Oczywiście mówimy tu o autach dodanych do aplikacji Yanosik, nie jest to zatem dokładny wynik, ale daje pojęcie o sytuacji rynkowej.

Najczęściej w Polsce spotykane są zatem samochody wyprodukowane w przedziale czasowym od roku 1998 do roku 2008. Szczegóły przedstawia poniższa grafika.

Średni wiek samochodów w PolsceMateriały prasowe
Udział aut w Polsce, z podziałem na rok produkcji, źródło: yanosik.pl

Najpopularniejsze modele aut w Polsce

Przejdźmy zatem do tematu najpopularniejszych samochodów zarejestrowanych obecnie w Polsce. Na bazie danych Yanosika możemy zauważyć pewną prawidłowość, bowiem pierwsza piątka aut najczęściej spotykanych na naszych drogach pokrywa się w dużym przybliżeniu z najchętniej sprowadzanymi do Polski modelami.

Zobacz także: Mitsubishi Eclipse Cross - niskie koszty eksploatacji

REKLAMA

Najczęściej rejestrowanym w bazie Yanosika okazuje się Volkswagen Passat, dalej jest Audi A4, Volkswagen Golf, Opel Astra i Ford Focus. Wiele z tych pojazdów znajduje się również w czołówce najchętniej kupowanych nowych modeli, ale w przypadku Audi A4 i częściowo Volkswagena Passata mówimy głównie o imporcie.

W TOP5 nie znalazła się natomiast żadna Toyota ani Skoda – samochody brylujące w ostatnich miesiącach, jeśli nie latach, w rankingach rejestracji nowych samochodów w Polsce.

Oto TOP5 najpopularniejszych modeli aut w Polsce:

  1. Volkswagen Passat – 2,56 proc.
  2. Audi A4 – 2,36 proc.
  3. Volkswagen Golf – 1,98 proc.
  4. Opel Astra – 1,87 proc.
  5. Ford Focus – 1,84 proc.

Gdzie Polacy naprawiają samochody?

Ostatnim elementem, który znalazł się w raporcie specjalistów systemu Yanosik, jest miejsce naprawy samochodu. Zobaczmy, jakie są preferencje Polaków w tym zakresie.

Okazuje się, że znaczna większość kierowców, bo aż 88 proc., wybiera do naprawy samochodu lokalne warsztaty. Zaledwie 12 proc. zmotoryzowanych oddaje swoje pojazdy do autoryzowanych serwisów.

Taka tendencja może mieć oczywiście powiązanie z wiekiem aut. Kierowcy, którzy jeżdżą „nastoletnimi” samochodami rzadko oddają je do naprawy w autoryzowanych serwisach. Z kolei posiadacze nowych samochodów, będących na gwarancji, wybierają serwisowanie w autoryzowanych stacjach obsługi lub też mają w gwarancji zapewnione serwisowanie swojego pojazdu.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA