Nico Rosberg mistrzem świata w Formule 1

Po długiej walce rozstrzygnęła się walka o tytuł mistrza świata w F1. Nico Rosberg sięgnął po tytuł po raz pierwszy w swojej karierze.

Nico Rosberg
Nico Rosberg mistrzem F1 w sezonie 2016

Tegoroczny sezon składał się z 21 wyścigów i przyzwyczaił nas do znakomitej passy Mercedesa, który zdominował walkę o mistrzowski tytuł. Wygrana w 19 wyścigach pokazuje przewagę jaką miał niemiecki zespół. Pozostałe dwa zwycięstwa padły łupem Red Bull Racing.

Nikt nie wątpił że Mercedes wygra w klasyfikacji konstruktorów, ale na rozstrzygnięcie walki między kierowcami musieliśmy czekać do końca sezonu. Lewis Hamilton i Nico Rosberg dzielili zwycięstwa między sobą. Hamilton na najwyższym stopniu podium stanął 10 razy w sezonie, a natomiast Rosberg 9 razy. Ostatecznie walkę wygrał Niemiec, wyprzedzając Brytyjczyka o 5 punktów w klasyfikacji generalnej.

Przed niedzielnym wyścigiem w Abu Zabi, Rosberg miał 12 punktów przewagi nad Hamiltonem. W przypadku zwycięstwa Brytyjczyka, wystarczyło, aby Niemiec zajął miejsce na podium i to do niego trafiłby mistrzowski tytuł. Tak też się stało - Hamilton wygrał wyścig, a prowadząc jechał słabszym tempem spowalniając Rosberga, tak aby rywale mogli go wyprzedzić. Plan brytyjskiego kierowcy nie zdał egzaminu i Niemiec dojechał na metę na 2 miejscu.

Jest to pierwszy tytuł mistrzowski w karierze Nico Rosberga. W 1982 roku ta sztuka udała się również jego ojcu. Keke Rosberg zdobył wtedy tytuł jeżdżąc w barwach zespołu Williams. Nico i Keke to druga para ojciec i syn, która wywalczyła tytuły mistrzowskie w F1. Do tej pory dokonali tego tylko Graham i Damon Hill.

Wyścig na torze Yas Marina był końcem nie tylko tegorocznego sezonu. To takż również ostatnim startem dwóch kierowców Felipe Massy i Jensona Buttona. Brazylijczyk przejechał równo 250 wyścigów i w 2008 roku był wicemistrzem świata. Brytyjczyk z kolei w F1 startował od 2000 roku i w 2009 roku zdobył mistrzowski tytuł.

Co przyniesie przyszły sezon? Na pewno wiele zmian. Nowe bolidy i większe opony sprawią, że bolidy będą lepiej przyspieszać. Mówi się, że nawet o kilka sekund w porównaniu do tegorocznych aut. Który zespół wykorzysta te zmiany najlepiej? Czy zobaczymy kontynuacje walki Rosberg- Hamilton? I w końcu kto będzie mistrzem świata w sezonie 2017? Pewien obraz mogą dać przed sezonowe testy, które ruszą już niebawem.