Nie żyje Jan Kulczyk. Budował branżę motoryzacyjną w Polsce

To dzięki spółce Kulczyk Tradex pojawiły się w Polsce salony aut Grupy Volkswagena. Zobacz, ile wspólnego miał Jan Kulczyk z branżą motoryzacyjną w Polsce.

Jan Kulczyk
fot. Puls Biznesu

Jan Kulczyk urodził się w Bydgoszczy 24 czerwca 1950 roku, tam też zdawał maturę. Później przeniósł się do Poznania, gdzie ukończył prawo na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza i handel zagraniczny na Akademii Ekonomicznej. Doktorat z prawa międzynarodowego obronił w 1975 roku.

REKLAMA

Biznesem zajmował się od lat 80. Założył wtedy spółkę Interkulpol. Później zaczął interesować się branżą motoryzacyjną, która na polskim rynku po 1989 roku rozkwitała. Zaczęło się od założenia w 1991 roku spółki Kulczyk Tradex, która stała się wyłącznym importerem aut z grupy Volkswagena (VW, Audi, Bentley, Porsche, Skoda, Seat). Do stolicy Wielkopolski Kulczyk ściągnął też upadającą Fabrykę Samochodów Rolniczych "Tarpan" i postawił na nogi. Kulczyk Tradex zawarł także przetarg z MSW na dostawę 3000 Volkswagenów.

Spółka Kulczyka stała się wyłącznym przedstawicielem marki Porsche w Polsce. Później spółka Kulczyk Pon Investments (KPI) miała 50,1% udziałów w marce Porsche. W latach 90. miliarder inwestował też w Skodę, w której stał się właścicielem 49% udziałów firmy.

W 2010 roku gigant motoryzacyjny Kulczyka osiągnął najwyższy poziom udziałów (ponad 21%) w całym polskim rynku nowych aut. 1 stycznia 2012 roku przygoda Kulczyka z branżą motoryzacyjną zakończyła się sprzedażą spółki Kulczyk Tradex koncernowi Volkswagen. Akcje sprzedano za ok. 700 milionów złotych. Sprzedaż spółki była kolejnym etapem rozwoju Grupy Kulczyka.

Jak podaje Gazeta Wyborcza, najbogatszy Polak zmarł w wyniku komplikacji po operacji kardiologicznej. Zabieg przeprowadzono w Wiedniu. Jutro miał wyjść do domu. O sobie mówił, że "jest rybą, która najlepiej czuje się w rwących rzekach. W stawie umarłby z nudów."

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA