Nieco droższe wyjazdy wielkanocne

Dystrybutor z paliwem shutterstock.com

W tym tygodniu firma e-petrol odnotowała podwyżki przeciętnych ogólnopolskich cen benzyn i oleju napędowego, przy lekkiej obniżce dla autogazu. Za litr benzyny "95" zapłacić trzeba obecnie w Polsce średnio 4,53 zł/l, czyli o 5 gr. drożej niż tydzień temu. Olej napędowy kosztuje przeciętnie 4,12 zł/l, co oznacza umocnienie o 4 gr. w stosunku do poprzedniego raportu. Autogaz wyceniany jest przeciętnie na poziomie 2,19 zł/l, czyli z kolei potaniał o 3 gr.

W 2009 r. Wielkanoc obchodziliśmy ok. połowy kwietnia, paliwa były wtedy zauważalnie tańsze: benzyna "95" kosztowała przeciętnie 3,95 zł/l, olej napędowy 3,59 zł/l, a LPG - zaledwie niecałe 1,70 zł/l. Zauważalnie niżej były jednak wówczas notowane ropa naftowa i paliwa gotowe na rynkach międzynarodowych, bowiem spowolnienie ekonomiczne, o jakim powoli, zdaniem ekspertów, możemy ponoć zacząć zapominać, wtedy jeszcze trwało w pełni.

Być może niektórzy kierowcy w okresie Świąt Wielkiej Nocy odbędą dalsze podróże samochodami. Jeżeli można, to warto zaplanować tankowanie benzyny w województwach śląskim, małopolskim albo podlaskim, gdyż tam przeciętne ceny tych paliw są w tym tygodniu najniższe w kraju. Na "drugim biegunie" znalazło się województwo opolskie. Województwa śląskie, wielkopolskie, małopolskie i świętokrzyskie wypadają najkorzystniej, z punktu widzenia tankujących kierowców, jeśli chodzi o ceny oleju napędowego. Najwyższe przeciętne ceny tego paliwa są z kolei w warmińsko-mazurskim i opolskim. Nieco inaczej wyglądają te statystyki dla autogazu, bo najtaniej można kupić to paliwo w województwach świętokrzyskim, lubelskim i podlaskim, a najdrożej - w dolnośląskim.

W najbliższym czasie większych zmian jeśli chodzi o ceny paliw na stacjach nie należy się spodziewać. Nie ma przesłanek ze strony rynków hurtowych do poważniejszych zmian w dół czy w górę. Będzie tak dopóty, dopóki cena ropy naftowej nie przestanie trzymać się blisko poziomu 80 USD (jest na nim od kilku tygodni), a złotówka wobec dolara blisko 2,85 - 2,90.

 

REKLAMA
Zobacz również:
REKLAMA