Niemcy: Czarne skrzynki w samochodach obowiązkowe

Już niebawem określenie "czarne skrzynki" nie będzie dotyczyć wyłącznie samolotów. Niemiecki rząd ma pomysł żeby takie wyposażenie wprowadzić obowiązkowo do samochodów autonomicznych.

Na rynku pojawia się coraz więcej samochodów wyposażonych w technologie, które w niedalekiej przyszłości pozwolą kierowcy zrelaksować się za kółkiem, a kontrolę nad pojazdem przejmie komputer połączony z dziesiątkami czujników. Niemcy dopuszczają taki rozwój wydarzeń i nie mają nic przeciwko wprowadzeniu takich samochodów na drogi. Zastanawiają się jednak co w przypadku wypadku spowodowanego przez takie auto. Dlatego jednym z rozwiązań, które zaproponował niemiecki Minister Transportu jest wprowadzenie obligatoryjnych "czarnych skrzynek" połączonych z funkcją autopilota.

Takie rozwiązanie pozwoli odtworzyć sytuację na drodze, w razie gdyby doszło dy wypadku. Urządzenie rejestrowałoby wszystkie parametry samochodu, nawet gdy funkcja automatycznego pilota byłaby wyłączona. Pod tą propozycją określono również, że kierowca powinien pozostać w fotelu kierowcy po włączeniu autopilota. Nie musi zwracać uwagi na sytuację na drodze, ale w razie niebezpieczeństwa powinien przejąć kontrolę nad pojazdem.

Na razie jest to tylko propozycja legislacyjna. Politycy pochylą się nad tym problemem dłużej już latem tego roku. Do tej pory projekt ustawy zostanie wysłany do innych organów celem uzyskania opinii.

REKLAMA