Nieoznakowane BMW polskiej policji już na ulicach

Polska drogówka się zbroi - flota nieoznakowanych BMW 330i xDrive zaczyna właśnie wyjeżdżać na ulice.

BMW Serii 3 polskiej policji
BMW Serii 3 polskiej policji

Policja wzbogaci się w najbliższym czasie o 140 nieoznakowanych radiowozów z wideorejestratorami. Pierwsze egzemplarze trafiły właśnie do Sokółki, gdzie odbyło się uroczyste przekazanie pojazdów służbowych funkcjonariuszom Komendy Powiatowej Policji w Sokółce.

REKLAMA

Od kilku miesięcy wiadomo, że przetarg wygrała oferta na samochody BMW 330i xDrive. Pod maską tej wersji pracuje dwulitrowy silnik benzynowy o mocy 252 KM, współpracujący z 8-biegową skrzynią automatyczną.

Napęd trafia na wszystkie koła, a dysponujące 350 Nm maksymalnego momentu obrotowego BMW rozpędza się o 0 do 100 km/h w 5,6 sekundy. Prędkość maksymalna to 250 km/h, a średnie zużycie paliwa podawane przez producenta wynosi 5,9 l/100 km. 

REKLAMA

REKLAMA

BMW Serii 3 polskiej policji
BMW Serii 3 polskiej policji

Zgodnie ze specyfikacją przetargową, radiowozy miały mieć przynajmniej dwulitrowy silnik benzynowy (pojemność od 1950 cm3) o mocy minimum 245 KM. Długość i rozstaw osi ustalono na odpowiednio 4630 i 2700 mm, co wykluczyło z przetargu auta kompaktowe. Do tego radiowóz powinien posiadać napęd 4x4 i przyspieszać do setki w 7 sekund. 

Po ogłoszeniu przetargu wszystko wskazywało  na to, że wygra Skoda Superb lub Volkswagen Passat, ponieważ cena wykluczała marki premium. Nieoczekiwanie jednak do akcji wkroczył dealer BMW, z najkorzystniejszą ofertą cenową, a w rozpisanej ofercie 60 proc. kryterium oceny stanowiła właśnie kwota transakcji.

Jest to tym bardziej zaskakujące, że BMW 330i xDrive kosztował wówczas w salonach 179 800 zł, a Superb czy Passat w podobnych specyfikacjach kosztowały odpowiednio 162 710 zł (2.0, 280 KM) i 174 990 zł (2.0, 280 KM).

REKLAMA

BMW Serii 3 polskiej policji
BMW Serii 3 polskiej policji

Dealer bawarskiej marki, Auto Fus T. Fus sp. j., zastosował rabat, który pozwolił mocno zejść z ceny i przebić pozostałe oferty - całość wyceniono na 27 mln zł. Dla porównania Skody Superb od Porsche Inter Auto kosztowałaby 28,6 mln zł, a Volkswageny Passaty od dealera Krotoski-Cichy wyceniono na 30,3 mln zł.

Na polskie drogi trafiła już pierwsza pula 40 egzemplarzy. Poślizg w realizacji pierwszych dostaw związany był z koniecznością przeprowadzenia dodatkowych badań bezpieczeństwa, ze względu na obecność dodatkowego wyposażenia.

REKLAMA

REKLAMA

BMW Serii 3 polskiej policji
BMW Serii 3 polskiej policji

W wyposażeniu nieoznakowanych BMW znajdą się wideorejestratory Videorapid 2A marki Zurad, które mierzą prędkość radiowozu, dlatego w czasie pomiaru radiowóz musi utrzymywać stałą odległość od ściganego samochodu.

Jak podaje dziennik.pl, pierwsze 40 egzemplarzy ma zostać rozdysponowanych pomiędzy Warszawę, Kraków, Gdańsk, Poznań i Wrocław, a także Białystok, Kielce, Bydgoszcz i Gorzów Wielkopolski. Dalej będą to jeszcze m.in. Radom, Rzeszów, Lublin i Łódź. 

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA