Nissan IMx - 435 KM mocy i 600 km zasięgu

Elektryczny, w pełni autonomiczny samochód koncepcyjny, który zapowiada przyszłość motoryzacji, nazywa się Nissan IMx. Został pokazany na targach w Tokio.

Nissan IMx
Nissan IMx

Nissan IMx to w pełni elektryczny koncepcyjny crossover z funkcją jazdy autonomicznej i zasięgiem ponad 600 kilometrów. Samochód jest zapowiedzią przyszłości inteligentnej mobilności Nissana, czyli podejścia firmy do zmian w zakresie zasilania i prowadzenia pojazdów.

REKLAMA

Podstawą technologiczną IMx jest najnowsza wersja systemu jazdy autonomicznej ProPILOT. Po wybraniu trybu jazdy ProPILOT system chowa kierownicę w desce rozdzielczej i rozkłada wszystkie fotele, aby kierowca i pasażerowie mieli więcej przestrzeni i mogli bardziej zrelaksować się w czasie podróży. W trybie manualnym kierownica wysuwa się, fotele wracają do normalnego położenia, a za prowadzenie pojazdu znów odpowiada kierowca.

REKLAMA

REKLAMA

Nissan IMx
Nissan IMx

Nissan IMx jest oparty na nowej platformie samochodów elektrycznych Nissana. Charakteryzuje się ona zupełnie płaską podłogą, co przekłada się na obszerność kabiny i poprawę dynamiki jazdy. Dzięki niskiemu środkowi ciężkości zawieszenie oferuje znakomite właściwości jezdne, zwłaszcza jak na segment crossoverów.

Źródłem napędu jest mocny, a jednocześnie cichy zespół napędowy. IMx jest wyposażony w dwa silniki elektryczne dużej mocy, które napędzają wszystkie koła pojazdu. Łącznie generują one 320 kW (435 KM) mocy i aż 700 Nm momentu obrotowego.

REKLAMA

Nissan IMx
Nissan IMx

Źródłem energii jest akumulator o dużej pojemności, którego konstrukcję dopracowano pod kątem zwiększenia gęstości energetycznej. Nowy akumulator pozwala na przejechanie ponad 600 kilometrów na jednym ładowaniu, co oznacza możliwość swobodnego podróżowania na długich trasach.

REKLAMA

REKLAMA

Nissan IMx
Nissan IMx

Nissan IMx może zmienić sposób podróżowania. Na przykład - po zawiezieniu właściciela na lotnisko, IMx może sam zaparkować w miejscu umożliwiającym podłączenie do sieci elektrycznej i działać jako wirtualna elektrownia, oddając nadwyżkę prądu do sieci. Po powrocie właściciela IMx będzie czekał na niego przed terminalem i odwiezie go do domu. 

REKLAMA