Nissan Leaf Nismo RC – mocna premiera

Nissan zaprezentował w Tokio elektryczny samochód wyścigowy Nissan Leaf Nismo RC.

Nissan Leaf Nismo RC Materiały prasowe
Nissan Leaf Nismo RC
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 129 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Opracowany przez Nismo, sportowy dział Nissana, elektryczny Leaf Nismo RC generuje ponad dwukrotnie wyższą moc i moment obrotowy, niż w przypadku jego poprzednika. Samochód jest wyposażony w autorskie rozwiązania techniczne wykorzystywane w wyścigach samochodowych.

Leaf Nismo RC wyposażony w dwa silniki elektryczne, napęd na wszystkie koła oraz opływowe nadwozie powstał dla zademonstrowania możliwości technologii samochodów elektrycznych Nissana. Zaawansowane akumulatory oraz elementy zespołu napędowego zapożyczono z Nissana Leaf, który – nota bene – jest najlepiej sprzedającym się samochodem elektrycznym na świecie.

Nissan planuje zbudowanie sześciu egzemplarzy nowego Leafa Nismo RC i wysłanie ich w różne części świata.

Zobacz także: powstała policyjna grupa Speed - sypią się mandaty

Nissan Leaf Nismo RC Materiały prasowe
Nissan Leaf Nismo RC

Nowego Nissana Leaf Nismo RC napędzają dwa silniki elektryczne zamontowane po obu stronach podwozia. Generują one łączną moc 240 kilowatów (po 120 kW każdy) oraz potężne 640 Nm momentu obrotowego, dostępnego natychmiast i przekazywanego na wszystkie koła. To parametry ponad dwukrotnie lepsze w porównaniu z poprzednim Nissanem Leaf Nismo RC z 2011 roku.

Rozdział mocy na każdej osi jest niezależny — moment napędowy trafia natychmiast na koło o większej przyczepności, aby samochód mógł szybko i sprawnie manewrować na torze. Podobnie jak w poprzednim modelu zoptymalizowano obciążenie podwozia, umieszczając akumulatory w części centralnej, a silniki elektryczne i inwertery — nad przednią i tylną osią.

W Nissanie Leaf Nismo RC zastosowano wiele lekkich komponentów oraz wykonaną w całości z włókna węglowego wyścigową konstrukcję samonośną, co pozwoliło ograniczyć masę pojazdu do zaledwie 1220 kilogramów. Korzystny stosunek mocy do masy zapewnia imponujące przyspieszenie od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,4 sekundy — czyli w czasie o połowę krótszym w porównaniu z poprzednim modelem.

Zobacz także: elektrycznym Nissanem Leaf przez... pustynię Gobi

Nissan Leaf Nismo RC Materiały prasowe
Nissan Leaf Nismo RC

Trójbryłowe nadwozie samochodu składa się z demontowalnych sekcji przodu i tyłu, stałych okien, przednich i tylnych świateł LED oraz regulowanego tylnego spojlera zapewniającego dużą siłę dociskającą na torze. Samochód jest nieco dłuższy od poprzednika — mierzy 4546 milimetrów przy rozstawie osi wynoszącym 2750 milimetrów.

Nissan Leaf Nismo RC ma szeroki rozstaw kół i niewielki prześwit, a linia dachu opływowego nadwozia znajduje się na wysokości zaledwie 1212 milimetrów nad nawierzchnią, czyli o ponad 300 milimetrów niżej w porównaniu z seryjnym Nissanem LEAF.

Nowy Nissan Leaf Nismo RC będzie prezentowany na wyścigach Formuły E oraz w trakcie wszystkich większych targów i wydarzeń na całym świecie.

Zobacz także: szukasz samochodu? Tu znajdziesz najlepsze oferty

Zobacz także:
Zobacz również:
REKLAMA