REKLAMA

Nissan Leaf w teście EuroNCAP - bezpieczny na piątkę

Nowy Nissan Leaf jako pierwszy został poddany zaostrzonym testom zderzeniowym Euro NCAP i swój egzamin zaliczył z wyróżnieniem, zdobywając komplet gwiazdek.

Nissan Leaf w teście Euro NCAP
Nissan Leaf w teście Euro NCAP
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 135 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Euro NCAP co roku zaostrza wymagania stawiane nowym samochodom. Fakt ten świetnie zobrazował zeszłoroczny test, w którym przebadano kilka modeli produkowanych bez zmian konstrukcyjnych od wielu lat.

Najbardziej jaskrawym przykładem był wynik Fiata Punto, który nie zdobył ani jednej gwiazdki z powodu braku wymaganych przez Euro NCAP elementów wyposażenia, wpływających na bezpieczeństwo. Gdyby nie brać tej kategorii pod uwagę, sięgająca 2005 roku konstrukcja zdobyła i tak zaledwie dwie gwiazdki.

REKLAMA

REKLAMA

Nissan Leaf - Poznań Motor Show 2018
Nissan Leaf - Poznań Motor Show 2018, fot. Michał Szymaczek

W tym roku, ze względu na rosnący udział rowerzystów w ruchu drogowym oraz brak tendencji spadkowej w śmiertelności tzw. niechronionych uczestników ruchu (piesi, rowerzyści), Euro NCAP wymaga obecności systemu wykrywającego nie tylko pieszych, ale i rowerzystów. System powinien automatycznie wyhamować auto, w razie wykrycia niechronionego uczestnika ruchu.

Nowy Nissan Leaf, kontynuując sukces poprzedniej generacji z 2011 roku, zdobył w teście zderzeniowym komplet pięciu gwiazdek, uzyskując wysokie noty w każdej z badanych kategorii. Jak podkreślają eksperci, zmieniające się tendencje w wyborze napędów i rosnąca popularność samochodów elektrycznych, wymaga od producentów tych aut troski o zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

REKLAMA

Nissan Leaf - Poznań Motor Show 2018
Nissan Leaf - Poznań Motor Show 2018, fot. Michał Szymaczek

Poza wdrożeniem wymagań co do ochrony pieszych i rowerzystów, w roku 2018 Euro NCAP zwraca też uwagę na działanie systemów wykrywania niechronionych uczestników ruchu w nocy i w warunkach słabej widoczności.

Inne wymagania dotyczą układu asystenta pasa ruchu, który powinien działać aktywnie i nie tylko ostrzegać, ale i zapobiegać niezamierzonemu opuszczeniu pasa ruchu. Euro NCAP bada, czy systemy te wykrywają krawędź jezdni, również wtedy, kiedy pasy nie są wyraźne lub nie ma ich wcale, by samochód nie zjechał z asfaltu.

REKLAMA

REKLAMA

Nissan Leaf - Poznań Motor Show 2018
Nissan Leaf - Poznań Motor Show 2018, fot. Michał Szymaczek

Sprawdzane jest też, czy samochód powraca na swój pas ruchu po manewrze wyprzedzania, kiedy z naprzeciwka nadjeżdża inny pojazd oraz czy nie wjeżdża na sąsiedni pas podczas gdy inny samochód przeprowadza manewr wyprzedzania.

Wracając do wyniku nowego Nissana Leaf, wyniki wyglądają następująco:

  • ocena ogólna - 5 gwiazdek
  • ochrona dorosłych pasażerów - 93 proc.
  • ochrona dzieci - 86 proc.
  • ochrona niechronionych uczestników ruchu - 71 proc.
  • systemy bezpieczeństwa - 71 proc.
Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA