Nissan Qashqai - nowy model już nie z Wielkiej Brytanii?

Decyzja w sprawie produkcji nowego Nissana Qashqai'a ma zapaść w ciągu najbliższych miesięcy. Nowa generacja crossovera z Japonii powinna zadebiutować jeszcze przed końcem dekady.

Nissan Qashqai

Nissan czeka tak naprawdę na rozwój sytuacji i dalsze decyzje Unii Europejskiej oraz samej Wielkiej Brytanii. Od samego początku media podkreślają, że Brexit to nowa sytuacja w UE i wymaga czasu oraz wielu ustaleń oraz wdrożenia procedur. W zeszłym tygodniu prezes koncernu Renault-Nissan, Carlos Ghosn odbył długie rozmowy w tej sprawie z premier Wielkiej Brytanii, Theresą May.

"Tak długo jak mam gwarancję mogę z łatwością spoglądać na przyszłość Sunderland" - zdradził w jednym z wywiadów Carlos Ghosn. Fabryka w Sunderland w Północnej Anglii została otwarta w 1986 roku, a 20 lat później wystartowała w niej produkcja Nissana Qasqhai'a. W angielskim zakładzie montowane są również takie modele jak Nissan Note, Juke, Leaf oraz Infiniti Q30. W 2015 roku z taśm produkcyjnych zjechało 475 000 samochodów z czego 80% trafiło na eksport.

Największy problem dla producentów po wyjściu Wielkiej Brytanii z UE będzie stanowiło cło, nałożone na towary eksportowane poza Anglię. Oczywiście mówimy tu o sytuacji, w której Unia nie dogada się z Wielką Brytanią i nie zawrze stosownych umów o wolnym handlu i przepływie towarów.

Nowy Nissan Qashqai może pojawić się w 2018 lub najpóźniej w 2019 roku. Ale zapewne już teraz koncern chce inwestować na poczet przyszłej produkcji crossovera w zakład w Sunderland. Gdy spełni się niekorzystny scenariusz (cło na towary eksportowane do UE) to zainwestowane pieniądze zostaną wyrzucone w błoto.

Aktualizacja 28.10.2016

Nissan zapowiedział, że produkcja Nissana Qashqai'a nada będzie realizowana w zakładzie Sunderland, w północno-wschodniej części Anglii. Takie deklaracje pojawiły się po tym, jak rząd Wielkiej Brytanii obiecał zapewnić wsparcie ze swojej strony. Poza tym Nissan ogołocił, że w Anglii będzie również montowany Nissan X-Trail, który obecnie powstaje w Japonii.

"Cieszę, się, ze mogę poinformować, że Nissan nadal będzie inwestował w zakład w Sunderland. Nasi pracownicy będą pokazywać, że zakład fabryka jest globalną potęgą w produkcji wysokiej jakości produktów każdego dnia.

Wsparcie i zapewnienia brytyjskiego rządu pozwoliło nam podjąć decyzję, że następna generacja Qashqaia i X-Traila będą produkowane w Sunderland" - powiedział prezes koncernu Renault-Nissan, Carlos Ghosn.

Oczywiście ani rząd brytyjski, ani koncern Renault-Nissan nie zdradzają szczegółów dotyczących ustaleń obu podmiotów.

REKLAMA