Normy emisji spalin - Unia wprowadza poważne zmiany

Parlament Europejski głosuje dziś w sprawie przyjęcia nowych regulacji dotyczących testów emisji spalin. Nowe przepisy wprowadzą obowiązkowe badania zużycia paliwa i emisji spalin w realnych warunkach drogowych.

Wydech spaliny

Dotychczasowe normy emisji spalin NEDC sprawdzane są w warunkach laboratoryjnych, nijak mających się do rzeczywistego świata. Teraz ma się to zmienić, bowiem Parlament Europejski głosuje dziś w sprawie przyjęcia nowych przepisów, dotyczących badania emisji spalin.

REKLAMA

Unia Europejska chce wprowadzenia poprawki do normy Euro 6, która przewiduje nową procedurę testową RDE (Real Driving Emissions), polegającą na pomiarze zużycia paliwa i emisji spalin w realnych warunkach drogowych. Nowa norma Euro 6.2 ma obowiązywać od września 2017 roku.

Jednak organizacja zrzeszająca europejskich producentów samochodów ACEA (Association des Constructeurs Européens d’Automobiles) domaga się bardziej szczegółowych informacji na temat proponowanych zmian, by producenci mogli przygotować się do procedur testowych RDE.

Niektóre koncerny już wyraziły gotowość do przyjęcia nowych norm. Taką decyzję podjął m.in. PSA (Peugeot, Citroen), Fiat Chrysler Automotive i - tu najciekawsze -  Volkswagen.

Pozostając w temacie VW - ten ogłosił rozpoczęcie napraw silników EA189 w Europie. Akcja rozpocznie się od Amaroka, niebawem obejmie ona Volkswagena Passata. Żeby zmiany wdrożyć jak najszybciej, samochody podzielono na kilka grup. Dopiero po sprawdzeniu i akceptacji jej przez Federalny Urząd ds. Ruchu Drogowego, właściciele aut otrzymają pismo informujące o akcji serwisowej. W skierowanym do nich piśmie zostaną poproszeni o uzgodnienie terminu spotkania w autoryzowanym serwisie Volkswagena.

Aktualizację oprogramowania przewidziano dla silników typu EA189 o pojemności 1,2 l, 1,6 l i 2,0 litrów, czynność ta będzie trwała krócej niż pół godziny. W przypadku silnika o pojemności 1,6 l dodatkowo zamontowany zostanie specjalny przepływomierz, co wraz z aktualizacją oprogramowania spowoduje, że cała operacja potrwa w jego przypadku około 45 minut.

Cała akcja serwisowa trwać będzie przez cały 2016 rok.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA