[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
3.9

Nowa Kia ProCeed – premiera, zdjęcia, dane techniczne

Na salonie samochodowym w Paryżu Kia zaprezentuje model ProCeed. To pierwsze w tym segmencie cenowym auto z nadwoziem typu shooting brake. Samochód wygląda bardzo rasowo, a do tego jest pojemny i praktyczny. Przepis na sukces? Zobaczymy!

Kia ProCeed 2018 Kia ProCeed 2018, fot. Kia

Kia ProCeed to długo oczekiwany model, będący wielkim, pozytywnym zaskoczeniem w segmencie aut kompaktowych. W dodatku nie tych z segmentu premium, a jednej z marek średniego pułapu cenowego. Co więcej, gdybyśmy jeszcze dekadę temu pomyśleli, że Kia wypuści tak rasowe auto, do tego w nadwoziu shooting brake, trzeba by się było mocno uszczypnąć i obudzić.

Ale oto jest. Po pięknym i wyrazistym Stingerze Kia zaskakuje po raz kolejny. Model ProCeed jest rozszerzeniem gamy modelowej, która składa się obecnie z hatchbacka i praktycznego kombi z 625-litrowym bagażnikiem.

REKLAMA

Kia ProCeed 2018 Kia ProCeed 2018, fot. Kia

Zapewne kojarzycie nazwę ProCee’d i słusznie, ale do tej pory nazwa ta była zarezerwowana dla trzydrzwiowego hatchbacka. Teraz ProCeed to pięciodrzwiowy shooting brake z dynamicznie stylizowanym nadwoziem i ogromnym bagażnikiem, mieszczącym aż 594 litry bagażu.

Zapowiedzią modelu było zachwycające studium Kia Proceed Concept, które mogliśmy podziwiać rok temu we Frankfurcie, a potem wiosną w Poznaniu. Jak to w życiu bywa, wersja produkcyjna odbiega od konceptu, ale w tym przypadku efekt końcowy i tak wygląda bardzo dobrze.

REKLAMA

Kia ProCeed 2018 Kia ProCeed 2018, fot. Kia

Oczywiście, że proporcje są inne – krótsza maska, mniej drastycznie opadający tył, mniej przeszklonej powierzchni. Pozostawiono jednak wiele smaczków, jak choćby słupek C w formie płetwy rekina. Efektowne są też tylne światła, nadające ProCeedowi charaktery znanego z... Porsche Panamery.

Przy długości nadwozia wynoszącej 4605 mm ProCeed jest o 5 mm dłuższy od Ceeda kombi i ma dłuższy przedni zwis (885 mm). Pod względem wysokości kombi góruje nad wersją shooting brake o 43 mm - ProCeed ma 1422 mm wysokości.

REKLAMA

Kia ProCeed 2018 Kia ProCeed 2018, fot. Kia

Prześwit ProCeeda jest również mniejszy niż w kombi - o 5 mm - i liczy 135 mm. Skonstruowany na tej samej platformie K2, co inne modele rodziny Ceed, ProCeed ma identyczny rozstaw osi, wynoszący 2650 mm.

Każda wersja silnikowa Kii ProCeed ma niezależne zawieszenie wszystkich kół. Charakterystykę sprężyn i amortyzatorów dostosowano do zwiększonych wymiarów nadwozia typu shooting brake i większego zwisu z tyłu, a przede wszystkim do upodobań europejskich kierowców. Ma być zwinnie i dynamicznie, przy zachowaniu kompromisu w kwestii komfortu.

REKLAMA

Kia ProCeed 2018 Kia ProCeed 2018, fot. Kia

Jako najbardziej efektowna wersja nadwoziowa, Kia ProCeed będzie dostępna wyłącznie w wersji GT Line z trzema silnikami do wyboru oraz jako model GT, z silnikiem 1,6 T-GDi o mocy 204 KM.

Wśród wspomnianych trzech jednostek, na początek mamy popularne i nieco nieprzystające mocą do charakteru auta 120-konne 1,0 T-GDi ze 172 Nm momentu obrotowego. Po drugiej stronie benzynowych jednostek mamy najmocniejsze 1,4 T-GDi o mocy 140 KM i 242 Nm momentu obrotowego. Jest jeszcze diesel Smartstream o pojemności 1,6 litra, mocy 136 KM i momencie obrotowym 265 Nm.

REKLAMA

Kia ProCeed 2018 Kia ProCeed 2018, fot. Kia

Kia ProCeed GT natomiast jest napędzana przez 1,6-litrowy silnik T-GDi, identyczny z tym, który służy do napędu nowego Ceeda GT. Maksymalna moc tej jednostki napędowej wynosi 204 KM, a maksymalny moment obrotowy – 265 Nm.

Kia ProCeed, ze swoim bardzo atrakcyjnym designem, niespotykanym dotąd w tej klasie, wydaje się być strzałem w dziesiątkę i doskonałym połączeniem praktyczności i rasowej stylistyki, co do tej pory wiązało się z kompromisem – albo mocny hatchback, albo przestronne kombi.

REKLAMA

Kia ProCeed 2018 Kia ProCeed 2018, fot. Kia

Pozostaje nam teraz czekać na ceny, które zdecydują o tym, czy model odniesie duży sukces, czy też będzie na naszych drogach rzadkością. Spodziewamy się kwot powyżej 100 tys. złotych, pytanie tylko o ile więcej. Obecnie oferowane kombi w wyposażeniu GT Line to już wydatek rzędu 95 tys. złotych. Tu może być tylko drożej.

Produkcja Kii ProCeed rozpocznie się w fabryce Kia w słowackiej Żylinie w listopadzie. Do polskich salonów auto wjedzie na przełomie roku. Oficjalna prezentacja samochodu już 2 października na salonie samochodowym w Paryżu, skąd redakcja Auto Motor i Sport przeprowadzi obszerną relację.

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 46 990 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij