Nowa Kia Sportage – oficjalna premiera

Kia Sportage piątej generacji przyciąga wzrok odważną stylistyką nadwozia. Do tego, po raz pierwszy, dostępna będzie w wersji przeznaczonej wyłącznie na rynki europejskie.

Kia Sportage 2022 fot. materiały prasowe
Kia Sportage 2022
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 81 990 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Kia Sportage debiutuje jako bardzo futurystycznie stylizowany SUV. To już piąta generacja modelu, który został po raz pierwszy zaprezentowany 28 lat temu, ale prawdziwą popularność zyskał dopiero dwie-trzy generacje temu. Piąta odsłona koreańskiego SUV-a ma być nowym rozdaniem, zarówno pod względem stylistyki, jak i oferowanych rozwiązań. Wśród napędów spodziewamy się różnego rodzaju hybryd, z hybrydą plug-in włącznie.

REKLAMA

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Kia Sportage – kosmiczny wygląd

Kia pokazała na początek kilka zdjęć nowego modelu Sportage, a większość szczegółów technicznych, w tym gamę silników, poznamy dopiero we wrześniu. Wtedy to debiutować ma wersja przeznaczona dla Europy, choć Sportage sam w sobie będzie modelem globalnym. Na początek trafi do Azji, później na Stary Kontynent, a w przyszłym roku na rynki północnoamerykańskie.

Kia Sportage 2022fot. materiały prasowe
Kia Sportage 2022

Jak wygląda nowy Sportage – widać na zdjęciach. Z przodu uwagę zwracają światła w kształcie bumerangu i ewolucja kształtu grilla, nazywanego „tygrysim nosem”. Dużo się tu dzieje, a mnogość stylistycznych elementów, załamań i przetłoczeń zaciera granicę między grillem i światłami, które znajdują się w jednym obrysie, przeciętym wspomnianymi bumerangami świateł do jazdy dziennej.

Kia Sportage 2022fot. materiały prasowe
Kia Sportage 2022

Z tyłu widać subtelne nawiązanie do kształtu znanego już z elektrycznego modelu EV6, choć klosze lamp mają inny, choć wyglądający znajomo, kształt. Nowy model ma również zupełnie inną linię boczną. Sylwetka piątego Sportage’a ma bardziej elegancki i dojrzały charakter, a wydłużona linia maski i rozciągnięte daleko w tył nadwozie sprawia wrażenie większego, niż jest w rzeczywistości.

REKLAMA

REKLAMA

Kia Sportage – wnętrze

Kia Sportage 2022fot. materiały prasowe
Kia Sportage 2022

Zajrzyjmy jeszcze do środka, gdzie widać wyraźnie inspirację nowym, elektrycznym modelem EV6. Mowa choćby o dużym panelu, kryjącym dwa ekrany – wirtualnych zegarów i systemu multimedialnego. Na konsoli środkowej widzimy poza tym osobny panel sterowania klimatyzacją i nawiewem, z kolei między fotelami znalazło się pokrętło sterujące skrzynią biegów, przyciski obsługujące podgrzewanie i wentylację foteli czy inne przyciski.

Trzeba przyznać, że kabina nowej Kii Sportage prezentuje się elegancko, jakby z wyższej klasy. Dobre wrażenie robią oryginalnie ukształtowane nawiewy czy nowa wielofunkcyjna kierownica, z najnowszą odsłoną logo marki. Czy za tym wrażeniem większego luksusu idą także materiały użyte do wykończenia wnętrza? Producent obiecuje, że tak właśnie jest, ale my przekonamy się o tym na własnej skórze podczas pierwszych jazd. Na to przyjdzie jednak zaczekać, przynajmniej do jesieni tego roku.

Kia Sportage – silniki i napędy

Co trafi pod maskę nowego SUV-a? Producent nie wspomina o tym w komunikacie prasowym, ale z racji bliskiego pokrewieństwa Kii Sportage i Hyundaia Tucsona, który debiutował kilka miesięcy temu, spodziewamy się szerokiego wyboru hybryd, opartych na silniku 1.6 T-GDI, w tym także wersji plug-in hybrid. Więcej dowiemy się w najbliższych tygodniach.

zobacz galerię

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA