REKLAMA

Nowa Mazda 3 – pierwsze zdjęcie

Nowa generacja Mazdy 3 nadchodzi. Oficjalny debiut zaplanowany został na koniec listopada, podczas salonu samochodowego w Los Angeles.

Mazda 3 2018 Materiały prasowe
Mazda 3 2018
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 99 900 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Mazda ogłosiła dziś, że nowa generacja Mazdy 3 będzie miała swoją światową premierę podczas Los Angeles Auto Show, wystawy otwartej dla publiczności od 30 listopada do 9 grudnia br. Póki co producent milczy na temat szczegółów samochodu, publikując jedynie pierwsze oficjalne zdjęcie przedstawiające fragment samochodu.

Z fotografii wynika wyraźnie, że Mazda podtrzymuje trend ostatnich lat, polegający na tym, że zjawiskowe modele koncepcyjne, prezentowane na kolejnych salonach samochodowych, przechodzą w pojazdy produkcyjne w niemal niezmienionej formie.

Jeśli zatem tył nowej Mazdy 3 przywołuje wam w pamięci koncepcyjną Mazdę Kai, to macie rację. W październiku zeszłego roku w Tokio Mazda Kai była prezentowana jako wizja następcy „trójki” właśnie. A to oznacza, że nowy kompakt będzie miał zwartą, sportową sylwetkę. Na pierwszym zdjęciu, na drugim planie, widzimy jeszcze jedno auto – wygląda to na wersję sedan nowej Mazdy.

REKLAMA

REKLAMA

Mazda Kai Concept Materiały prasowe
Mazda Kai Concept

Co ciekawe, kabina Mazdy Kai Concept jest dość minimalistyczna, ale z powodzeniem mogłaby zostać przeniesiona w stosunku 1:1 do modelu produkcyjnego. Nawet ekran rozciągający się od środka deski rozdzielczej niemal do samych drzwi pasażera wygląda całkiem współcześnie. Przecież podobny, choć w mniejszej skali, pomysł mamy w Ferrari GTC4 Lusso - pasażer ma przed sobą ekran, na którym sam wybiera, jakie informacje mają być wyświetlane.

Producent podkreśla przy tym, że nowa Mazda 3 będzie początkiem nowej generacji samochodów Mazdy, które „dostarczą nowego wymiaru przyjemności z prowadzenia klientom na całym świecie”. Cokolwiek to oznacza, wiemy że ostatnia taka rewolucja, pod hasłem „Skyactiv”, wyniosła Mazdę na wyżyny zarówno pod względem stylistyki, jak i użytych technologii, a to przełożyło się na komercyjny sukces.

Jeśli chodzi o nową Mazdę 3, wiemy o niej jeszcze jedno. Poza pięknym nadwoziem, pod maską auta znajdzie się zupełnie nowy silnik Skyactiv X, zwany "benzynowym dieslem". Jak to działa?

REKLAMA

Mazda Kai Concept Materiały prasowe
Mazda Kai Concept

Skyactiv X to pierwsza na rynku jednostka benzynowa o zapłonie samoczynnym - jak w dieslu właśnie. Nie zagłębiając się w szczegóły techniczne, zasada działania silnika jest podobna jak w silnikach Diesla. Mieszanka paliwowo-powietrzna ma być zapalana samoczynnie, dzięki dużej kompresji - jak w dieslach.

Czy oznacza to pozbycie się świec zapłonowych? Nie do końca. Te będą wykorzystywane do zapłonu w określonych warunkach - dużym obciążeniu jednostki czy przy zimnym silniku. Napędy Skyactiv-X będą potrzebować nawet o 30 proc. mniej paliwa, niż oferowane obecnie silniki benzynowe. Zastosowanie sprężarki mechanicznej podniesie dodatkowo maksymalny moment obrotowy, który wzrośnie od 10 do nawet 30 proc.

Oficjalny debiut nowej generacji Mazdy 3 już 28 listopada, podczas dni prasowych salonu samochodowego w Los Angeles.

Zobacz także: Mazda przygotowuje powrót silnika Wankla!

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA