Nowa Mazda 6 - lepsza pod każdym względem

Na salonie samochodowym w Los Angeles Mazda zaprezentowała odświeżoną flagową limuzynę. Co nowego oferuje Mazda 6?

Mazda 6 2018
Mazda 6 2018

Mazda 6 zmieniła się nieco pod względem stylistyki, ale nie są to zmiany widoczne na pierwszy rzut oka nieobytego z wyglądem obecnej "szóstki". Chodzi raczej o detale, inspirowane m.in. koncepcyjnym modelem Vision Coupe pokazanym na salonie w Tokio.

REKLAMA

Wprowadzenie na rynek USA dużego SUV-a CX-9 okazało się dla Mazdy dużym krokiem naprzód, również w postrzeganiu jej jako marki premium lub przynajmniej mocno aspirującej do tego miana. Co ciekawe, najlepiej sprzedają się topowe wersje wyposażenia, nazwane tam Grand Touring oraz Signature.

REKLAMA

REKLAMA

Mazda 6 2018
Mazda 6 2018

W tej sytuacji naturalnym posunięciem ze strony Mazdy było zaoferowanie flagowego modelu z nadwoziem sedan również w bogatej, atrakcyjnej wersji. Mazda wprowadziła zmiany mające na celu poprawę wygłuszenia wnętrza i nową opcję wyposażenia z elementami ze skóry Nappa. Mazda 6 otrzymała także, w wyposażeniu standardowym, system G-Vectoring Control.

Samo dodanie skóry Nappa i paru nowych rozwiązań technicznych to za mało, by stworzyć flagową wersję Signature. Dlatego ulepszeniom poddano podwozie Mazdy 6, poprawiając komfort jazdy, zwinność i poprawę redukcji hałasu, wibracji i dyskomfortu akustycznego.

REKLAMA

Mazda 6 2018
Mazda 6 2018

Jednak największe ulepszenie Mazdy 6 Signature stanowi źródło jej napędu. Wersja ta jest drugim pojazdem, w którym do napędu wykorzystano nowoczesną jednostkę napędową Mazdy – benzynowy, doładowany turbosprężarką silnik SKYACTIV-G 2.5T. Osiąga on moment obrotowy na poziomie 420 Nm już od 2000 obr./min oraz moc 250 KM na benzynie o liczbie oktanowej 93 (227 KM na benzynie 87-oktanowej).

Za generowanie wysokiego momentu obrotowego odpowiada system Dynamic Pressure Turbo. Jego działanie polega na tym, że przy niskich obrotach silnika struga gazów spalinowych zostaje przepuszczona przez kanał o małej średnicy, co przyśpiesza jej przepływ i zapewnia szybsze rozpędzenie turbiny. Przy wyższych obrotach otwiera się główny kanał, którym gazy przepływają w pozostałym zakresie pracy silnika.

REKLAMA

REKLAMA

Mazda 6 2018
Mazda 6 2018

Dzięki temu rozwiązaniu dwuipółlitrowy silnik czterocylindrowy wytwarza moment obrotowy porównywalny z silnikiem... 4.0 V8.

Również wnętrze samochodu zaprojektowane jest niemal od nowa. Z poprzedniego modelu przejęto tylko kierownicę i niektóre drobne elementy wykończenia. Najbardziej zauważalną nowością jest szeroko rozciągnięta w poziomie tablica rozdzielcza.

Fotele przednie Mazdy 6 zostały całkowicie przeprojektowane. Są one teraz szersze i opcjonalnie – po raz pierwszy w samochodach tej marki – wentylowane, z funkcją odprowadzania ciepłego powietrza z pleców kierowcy i przedniego pasażera.

Oprócz siedzeń, nowe rozwiązania techniczne przejawiają się w takich systemach i funkcjach dostępnych opcjonalnie, jak:

  • System kamer 360°
  • Zestaw wskaźników w formie wyświetlacza TFT o przekątnej 7 cali i możliwości zmiennej konfiguracji zegarów (w modelach o wyższym poziomie wyposażenia)
  • Nowy wyświetlacz systemów informacji i rozrywki MZD CONNECT o przekątnej 8 cali 
  • z podwyższonym kontrastem kolorów
  • Tempomat radarowy Mazda Radar Cruise Control działający w pełnym zakresie prędkości, 
  • z funkcją Stop & Go, dostępny jako opcja wyposażenia
  • System odmrażania wycieraczek przedniej szyby
  • Wyświetlacz czołowy Active Driving Display

Pojawienie się zmodyfikowanej i ulepszonej Mazdy 6 w sprzedaży przewidziano na wiosnę 2018 r.

REKLAMA