Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Nowa Skoda Fabia wyjeżdża z fabryki

Pierwsze egzemplarze Fabii nowej generacji opuściły linię produkcyjną głównej fabryki Skody w Mladá Boleslav. Fabia to drugi najpopularniejszy model marki.

Skoda Fabia - produkcja fot. materiały prasowe
Skoda Fabia - produkcja

Nowa odsłona Skody Fabii ma być nowym rozdziałem, bowiem auto dojrzało i jest nie tylko ładne, ale przede wszystkim wypełnione technologicznymi nowinkami, zarezerwowanymi do tej pory raczej dla Octavii. Oprócz tego nowa Fabia ma bardziej przestronne niż poprzedniczka wnętrze, a komfort i pewność prowadzenia ma być ponadprzeciętna. Wszystko to sprawdzimy, kiedy tylko pierwszy egzemplarz trafi w nasze ręce.

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Dodajmy, że od debiutu w 1999 roku Skoda dostarczyła klientom ponad 4,5 miliona egzemplarzy modelu Fabia, co czyni go drugim, po modelu Octavia, najpopularniejszym samochodem marki.

– Rozpoczęcie produkcji to zawsze wyjątkowe chwile, do których skrupulatnie się przygotowujemy. Dziś świętujemy oficjalne rozpoczęcie produkcji nowej generacji modelu Fabia. Aby przygotować się do startu, zainwestowaliśmy łącznie 110 milionów euro w szeroko zakrojoną modernizację oraz dalszą automatyzację procesów produkcyjnych w naszej fabryce. Chciałbym podziękować całemu zespołowi za znakomitą pracę i cieszę się, że nasze wysiłki pozwoliły nam wnieść znaczący wkład w historię sukcesu modelu Fabia – mówi Michael Oeljeklaus, członek zarządu Skoda Auto ds. produkcji i logistyki.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Nowa Fabia – komfort i bezpieczeństwo

Na nowe wymiary modelu Fabia wpłynęło zastosowanie platformy MQB-A0. Pomimo zwiększenia rozmiarów samochodu inżynierom Skody udało się zachować masę zbliżoną do tej, którą oferuje model trzeciej generacji. Długość pojazdu wynosi 4107 mm, szerokość 1780 mm, a jego wysokość to 1460 mm. Rozstaw osi jest równy 2564 mm. Pojemność bagażnika wynosi 380 l, po złożeniu tylnych foteli to aż 1190 l.

Skoda Fabia nadaje się zatem zarówno na krótkie, jak i dłuższe podróże. Jej wymiary sprawiają, że świetnie sprawdzi się w ruchu miejskim. Najnowsza generacja bestsellerowego modelu zawiera również szereg systemów wspomagania, które wcześniej były zarezerwowane wyłącznie dla pojazdów z wyższych segmentów.

Nowa Fabia ma napęd na przednie koła i jest dostępna z manualną skrzynią biegów lub automatyczną 7-biegową skrzynią DSG. Gama silników dostępnych na polskim rynku w nowej generacji modelu Fabia obejmie silnik benzynowy z wtryskiem wielopunktowym (MPI) oraz silniki TSI z wtryskiem bezpośrednim. Fabia może pochwalić się współczynnikiem oporu powietrza na poziomie 0,28, ustanawiając rekord w swoim segmencie.

Fabia razem ze Scalą i Kamiqiem

Skoda Fabia jest montowana na tej samej linii produkcyjnej, co modele Scala i Kamiq. W okresie poprzedzającym uruchomienie produkcji marka dokonała modyfikacji linii montażowej oraz prasowni i spawalni. Wiele złożonych i wymagających fizycznie etapów procesu produkcyjnego zostało obecnie zautomatyzowanych.

Na koniec warto wspomnieć, że pierwsza generacja modelu Fabia, wprowadzona na rynek w 1999 roku, była jednym z najlepiej sprzedających się pojazdów w swoim segmencie z ponad 1,7 milionami dostarczonych egzemplarzy. Model drugiej generacji, który pojawił się w 2007 roku, również przekroczył próg 1,7 miliona sprzedanych egzemplarzy. Łącznie z trzecią generacją, która zadebiutowała w 2014 roku, do klientów na całym świecie dostarczono ponad 4,5 miliona sztuk Skody Fabia.

zobacz galerię

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
ŠKODA MAGAZYN nr 11/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 11/2021

„Sportowo-użyteczny” samochód – w skrócie SUV – musi łączyć w sobie cechy różnych modeli. Z jednej strony powinien zapewniać komfort i użyteczność, z drugiej – być również gotowy na dynamiczne wyzwania. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2021

Wersje Monte Carlo na stałe wpisały się do krajobrazu Skody jako modele o dynamicznym wyglądzie i oryginalnym charakterze. Jednym z nich jest Scala Monte Carlo. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 09/2021

ŠKODA MAGAZYN nr 09/2021

SUV-y są modne i całkiem praktyczne, ale nie wszyscy przecież chcą jeździć SUV-ami. Nie mniej stylowe, a równie uniwersalne może być kombi z podwyższonym prześwitem – takie jak Octavia Scout czytaj dalej >>

REKLAMA