Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Nowa Skoda Octavia RS - powiew świeżości

Kilka tygodni po premierze odświeżonej Octavii czeski producent pokazuje topową wersję tego modelu. Skoda rezygnuje z 220-konnego wariantu.

Skoda Octavia 2017
Skoda Octavia RS po face liftingu

Producent z Mladej Bolesav pod koniec października przedstawił światu Octavie po face liftingu. Ta premiera wywołała sporo kontrowersji, głównie poprzez zmianę w wyglądzie przodu auta. Jak widać pokazana dziś najmocniejsza Octavia w gamie także ma rozdzielone klosze reflektorów.

O podzielonych reflektorach dyskutować można godzinami. Naszym zdaniem topowa wersja kompaktowej Skody lepiej prezentuje się niż zwykły wariant. Pozostańmy przy konkretach. Octavia RS opcjonalnie może być wyposażona w lampy typu full LED. Poza nowymi reflektorami auto ma nieznacznie zmieniony przedni zderzak.

W tylnej części auta zmieniło się wnętrze kloszy, które teraz już w standardzie w całości są wykonane z diod LED. Poza tym tuż nad końcówkami wydechu zamontowano wąski pas świetlny, który pełni funkcję dodatkowego światła stopu.

Skoda Octavia 2017
Skoda Octavia RS po face liftingu

Octavia RS ma teraz o 15 mm niżej zawieszone nadwozie i o 30 mm szerzą tylną oś. W ofercie znajdziemy 6-biegową skrzynię mechaniczną oraz 6-stopniową, dwusprzęgłową.

Auto ma progresywny układ kierowniczy, elektroniczny mechanizm różnicowy XDS+ oraz elektronicznie regulowane zwieszenie DCC (Dynamic Chassis Control). Kierowca może wybrać pomiędzy ustawieniami Comfort, Normal lub Sport.  

Skoda Octavia 2017
Skoda Octavia RS po face liftingu

Skoda zrezygnowała z 220-konnego wariantu RS. Teraz w ofercie będzie tylko wersja 2.0 TSI o mocy 230 KM (350 Nm) oraz 2.0 TDI, które oferuje niezmienione 184 KM (380 Nm).

Skoda Octavia RS po face liftingu - osiągi:

2.0 TSI:

  • 0-100 km/h - 6,7 s
  • prędkość maks. - 250 km/h

2.0 TDI:

  • 0-100 km/h - 7,9 s
  • prędkość maks. - 232 km/h

Pojawiły się również plotki, według których w przyszłym roku w gamie pojawi się 245-konna wersja z dwulitrowym silnikiem TSI. Skoda jednak nie potwierdza tych rewelacji. 

Skoda Octavia 2017
Skoda Octavia RS po face liftingu

Auto będzie oferowane z napędem przekazywanym na oś przednią, ale później do gamy modelowej dołączy wersja 2.0 TDI z napędem 4x4.

Nie mamy zdjęć wnętrza, gdyż Skoda nie udostępnia ich, ale zapewne w kabinie Octavi RS pojawi się m.in. nowy ekran dotykowy o przekątnej 9,2-cali, znany z Kodiaqa i zwykłej Octavii. 

Kompaktowy sportowiec po zmianach na polskim rynku pojawi się w pierwszej połowie 2017 roku, razem z odświeżoną Octavią Scout.  

Zobacz również:
REKLAMA