REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Nowa Skoda Octavia już w produkcji

Ruszyła produkcja nowej generacji Skody Octavii, bestsellera polskiego rynku. Auto niebawem trafi do sprzedaży.

Skoda Octavia czwartej generacji w produkcji Materiały prasowe
Skoda Octavia czwartej generacji w produkcji

Pierwszy egzemplarz nowej Skody Octavii opuścił linię produkcyjną fabryki w Mladá Boleslav. Model, który stał się ikoną czeskiej marki, łączy bardziej emocjonalny design i nowoczesne technologie z funkcjonalnością znaną już z poprzednich wersji tego modelu.

Auto zostało wyposażone w najnowsze rozwiązania z zakresu systemów bezpieczeństwa oraz nowoczesne silniki benzynowe i wysokoprężne o zwiększonej wydajności. Octavia dostępna będzie również z napędem hybrydowym typu plug-in oraz w technologii miękkiej hybrydy.

Skoda Octavia – ponad 20 lat historii

Współczesna Skoda Octavia opuściła linię produkcyjną w hali M13 w fabryce w Mladá Boleslav. Ponad 20 lat temu Skoda zbudowała tam pierwszą nowoczesną wersję tego bestsellerowego pojazdu.

Obecnie w halach wykorzystywane są innowacyjne procesy i technologie, a w najbardziej skomplikowanych i wymagających etapach produkcji pracowników wspomagają roboty. Każdego dnia fabrykę opuszcza 1150 wyprodukowanych egzemplarzy nowej Skody Octavia, które są dostarczane do klientów na całym świecie.

Zobacz także: Volkswagen w elektrycznej ofensywie

ŠKODA MAGAZYN nr 12/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 12/2020

Skąd wzięła się nazwa tego modelu? Ile wersji będzie oferowanych w sprzedaży? Czy Skoda naprawdę ma napęd na tylne koła? Odpowiedź na te i na inne pytania. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 11/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 11/2020

Za pomocą smartfona można dzisiaj monitorować samochód, a nawet zdalnie nim sterować – dzięki łączności LTE, GPS, Bluetooth i NFC. Z większości funkcji można korzystać z każdego miejsca na świecie, będąc daleko od samochodu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 10/2020

Konstrukcję samochodu projektuje się tak, żeby ten sam model dało się wyposażyć w różne źródła napędu. Dzięki temu nawet popularne modele mogą być oferowane zarówno w wersji spalinowej, jak i hybrydowej czy elektrycznej. czytaj dalej >>

REKLAMA

Skoda Octavia czwartej generacji Materiały prasowe
Skoda Octavia czwartej generacji

Skoda Octavia została wyposażona w elementy designu, które zapewniają również doskonałe własności aerodynamiczne. Limuzyna ma współczynnik oporu czołowego od 0,24 w liftbacku do 0,26 dla wersji Combi. Ikona marki czwartej generacji zalicza się więc do najbardziej aerodynamicznych samochodów na świecie. Poprawa parametrów aerodynamicznych przyczynia się także do obniżenia zużycia paliwa i emisji CO2.

Nowa Octavia to także pierwsza Skoda, w której zastosowano technologię „shift by wire” do sterowania skrzynią biegów DSG. Dźwignia zmiany biegów nie jest już mechanicznie połączona ze skrzynią biegów, ale przekazuje informację o wybranym biegu elektronicznie. Zamiast dźwigni DSG w konsoli środkowej Octavii umieszczono nowy moduł sterowania z małym przełącznikiem kołyskowym do wyboru trybu jazdy.

Skoda Octavia - napędy hybrydowe

Octavia w nowej wersji została wyposażona w nowoczesne silniki TDI oraz TSI o zwiększonej wydajności, które dzięki znacznej poprawie własności aerodynamicznych nadwozia charakteryzują się niższym zużyciem paliwa i poziomem emisji zanieczyszczeń.

Zobacz także: nowy Mitsubishi ASX wchodzi do salonów

REKLAMA

Skoda Octavia czwartej generacji w produkcji Materiały prasowe
Skoda Octavia czwartej generacji w produkcji

Nowy model będzie także kolejnym, po Skodzie Superb iV, autem wyposażonym w technologię hybrydową typu plug-in. Octavia iV będzie dostępna z silnikiem benzynowym 1.4 TSI oraz silnikiem elektrycznym w dwóch wariantach mocy. Początkowo zostanie wprowadzona wersja obejmująca model o łącznej mocy 150 kW (204 KM). W późniejszym czasie zostanie poszerzona ona o wersję o mocy 180 kW (245 KM).

Oprócz silników wysokoprężnych i benzynowych oraz wariantów hybrydowych typu plug-in, po raz pierwszy w ofercie Skody dostępny jest także model w technologii miękkiej hybrydy. To rozwiązanie zostanie zastosowane w wersjach z silnikami 1.0 TSI oraz 1.5 TSI oraz 7-biegową skrzynią DSG.

W technologii miękkiej hybrydy wykorzystywany jest rozrusznik 48 V napędzany paskiem oraz akumulator 48 V. System umożliwia „żeglowanie” przy wyłączonym silniku spalinowym, odzyskiwanie energii przy hamowaniu oraz wspomaganie silnika poprzez elektryczne zwiększanie mocy.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA