REKLAMA
Sekcja przygotowana we współpracy z marką Skoda

Nowa Skoda Octavia w produkcji - co się zmieniło?

Odświeżona Skoda Octavia opuszcza od kilku tygodni zakłady w Mlada Boleslav. Przez ostatnie 21 lat na świecie pojawiło się ponad pięć milionów egzemplarzy tego modelu. Zobaczcie, co zmieniło się w najnowszej wersji?

Skoda Octavia FL 2017 fot. Sebastian Kościółek
Skoda Octavia FL 2017 (fot. Sebastian Kościółek)

Najwięcej kontrowersji wzbudziła zmiana wyglądu przedniej części nadwozia. Octavię wyposażono w przeprojektowany przedni i tylny pas nadwozia oraz szereg nowych udogodnień. Wśród nich znajdziemy przednie światła wykonane w całości w technologii LED oraz innowacyjne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa i komfortu.

Odświeżono wygląd deski rozdzielczej oraz panelu klimatyzacji. Nowe nastrojowe oświetlenie Ambiente zamontowane w panelach drzwi wprowadza do kabiny klimat, a kierowca może wybrać jedną z dziesięciu barw. Do rozwiązań „Simply Clever" dołączyły kolejne innowacje: dwa gniazda USB dla osób siedzących z tyłu, składane stoliki w oparciach przednich siedzeń, wyjmowana latarka LED mocowana w bagażniku wersji kombi, podgrzewana kierownica i spersonalizowane kluczyki.

ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 15/2020

Skoda Octavia występuje w wielu wersjach różniących się poziomem wyposażenia i stylizacją, a nowa odmiana Scout jest najbardziej wszechstronną z nich – auto jest dynamiczne, bogato wyposażone i ma zdolności do jazdy poza asfaltem. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 14/2020

Elektryczny SUV Skody może występować w kilku wersjach różniących się stylizacją wnętrza – ich kolory i wzornictwo nawiązują do popularnych nurtów w wykończeniu wnętrza domu. czytaj dalej >>

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

ŠKODA MAGAZYN nr 13/2020

Skoda Octavia RS po raz pierwszy oferowana jest w takiej wielu odmianach. Najciekawszą z nich jest wersja hybrydowa z układem napędowym o mocy 245 KM. czytaj dalej >>

REKLAMA

Skoda Octavia FL 2017 fot. Sebastian Kościółek
Skoda Octavia FL 2017

Topowy system nawigacyjny Columbus wyposażono w ekran o przekątnej 9,2 cala oraz moduł LTE dla superszybkiego przesyłu danych, wykorzystywanego także jako hotspot wi-fi dla pasażerów. Wybrane smartfony mogą być ładowane indukcyjnie poprzez Phonebox.

W nowym modelu pojawiły się mobilne usługi online Skoda Connect, które zapewniają bieżący dostęp do informacji, nawigację w czasie rzeczywistym i zdalny dostęp do samochodu. Nowa Octavia wyznacza standardy w segmencie pod względem przestronności, funkcjonalności, bezpieczeństwa i komfortu kabiny, designu i stosunku ceny do jakości.

Czeski producent zadbał o to, żeby w nowym modelu pojawiły się nowe systemy wspomagające kierowcę. Na liście rozwiązań znajdziemy takie systemy jak asystent jazdy z przyczepą, funkcja predykcyjnej ochrony pieszych, czujniki ruchu w martwym polu i ruchu za samochodem oraz aktywna funkcja ochrony kierowcy i pasażera z przodu Crew Protect Assist, działająca razem z kontrolą odstępu Front Assist oraz systemem awaryjnego hamowania w ruchu miejskim.

REKLAMA

Skoda Octavia FL 2017 fot. Sebastian Kościółek
Skoda Octavia FL 2017

Dla wersji liftback oraz kombi przygotowano paletę czterech jednostek benzynowych TSI, czterech wysokoprężnych TDI oraz wersję G-TEC (fabryczna instalacja CNG) o rozpiętości mocy od 85 do 184 KM.

Wszystkie wersje napędowe (poza podstawowymi jednostkami TSI i TDI) dostępne są z nową, siedmiobiegową automatyczną skrzynią dwusprzęgłową DSG. Jako opcja występuje także zawieszenie adaptacyjne DCC o zmiennej charakterystyce pracy – od komfortowej po sportową. Wszystkie jednostki napędowe spełniają normę emisji spalin Euro 6.

REKLAMA

Skoda Octavia FL 2017 fot. Sebastian Kościółek
Skoda Octavia FL 2017

Skoda Octavia to najpopularniejszy model czeskiego producenta. Od momentu debiutu w 1996 roku na całym świecie na samochody znalazły ponad pięć milionów Klientów.

Pierwsza generacja, której produkcja trwała od 1996 roku do końca listopada 2010 roku, znalazła ponad 1,4 miliona nabywców. Druga generacja tylko zwiększyła sukces pionierskiego modelu: między 2004 a 2013 rokiem Skoda sprzedała ponad 2,5 miliona jego egzemplarzy. Trzecia odsłona Octavii, filaru gamy modelowej Skody, jest wytwarzana od listopada 2012 roku. Pod koniec marca 2016 roku hale produkcyjne w Mlada Boleslav opuścił już milionowy egzemplarz tej generacji. Do końca 2016 roku wyprodukowano już w sumie 1,4 miliona trzeciej generacji tego modelu.

REKLAMA

Skoda Octavia FL 2017 fot. Sebastian Kościółek
Skoda Octavia FL 2017

Obok centralnych zakładów marki w Republice Czeskiej, Skoda Octavia jest produkowana także w Chinach, Indiach, Rosji, Kazachstanie i na Ukrainie na tamtejsze rynki. Najnowsza, udoskonalona odsłona tego modelu będzie wytwarzana także w zakładach w Algierii.

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA