REKLAMA

Nowa Syrena nie umarła - co dalej z polskim samochodem?

Dawno nie pisaliśmy o projekcie nowej Syreny, prowadzonym przez firmę AK Motor, bo też niewiele się w tym temacie działo. Teraz Syrena wraca na tapetę, za sprawą wystąpienia jednego z senatorów, podczas posiedzenia komisji pracującej nad tematem polskiego samochodu elektrycznego. Czego się dowiedzieliśmy?

Syrena Meluzyna R
fot. AK Motor

Ostatnie medialne doniesienia i materiały prasowe, związane z projektem nowej Syreny, noszą datę końca roku 2015. Wtedy to firma AK Motor oraz FSO podjęły współpracę z Proto Cars Pawła Dytki, a owocem prac był rajdowy prototyp Syreny Meluzyny R, oparty na podzespołach Mitsubishi Lancera, który wziął udział w Rajdzie Barbórki w 2015 roku.

Wcześniej firma AK Motor prezentowała grafiki komputerowe, przedstawiające kolejne modele - od Meluzyny, poprzez kabriolet Kabri i sportowy model Ligea, aż po elektryczny model NIXI.

REKLAMA

REKLAMA

Syrena NIXI
Syrena NIXI

Jeszcze w 2016 roku, kiedy polski rząd zapowiedział nadejście polskiego samochodu elektrycznego, AK Motor postanowiła włączyć się w wyścig o pierwszy polski pojazd na prąd. W ramach planu firmy powstać miał wspomniany wyżej model NIXI, a dalej elektryczne wersje Meluzyna E, Ligea E oraz Derceto E.

Najwyraźniej w świadomości dużej części opinii publicznej, zapewne ze względu na długą ciszę w tym temacie, projekt upadł i nie jest kontynuowany. Zdaje się potwierdzać to wypowiedź senatora Grzegorza Peczkisa, który podczas posiedzenia Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności zareagował na słowa Piotra Zaremby, dyrektora ElectroMobility Poland.

Zaremba wymienił AK Syrenę jako jeden z zapowiadanych polskich projektów, na co senator Peczkis wyraził zdziwienie, że projekt jest przez komisję rozpatrywany, skoro został zawieszony przez bankructwo właścicieli firmy AK Motor, posiadającej prawa do marki Syrena.

REKLAMA

Syrena Ligea
Syrena Ligea

Na odpowiedź dyrektora AK Motor nie trzeba było długo czekać. Jak czytamy w komunikacie:

"Firma AK Motor (...) stanowczo zaprzecza wypowiedziom, odnoszącym się do Syreny i firmy AK Motor. AK Motor jest zobowiązana, aby sprostować wypowiedź senatora Peczkisa, która była całkowicie nieprawdziwa (...)."

Założyciel firmy, dyrektor AK Motor Arkadiusz Kamiński odniósł się do wypowiedzi senatora, wystosowując oświadczenie.

"Projekt nowej Syreny, idzie pełną parą naprzód.  Syrena Meluzyna jest jedynym polskim modułowym projektem, który będzie miał mnóstwo różnych wersji, w tym nawet auta dostawcze oraz terenowe pojazdy typu SUV.  Tylko takie auto, które zmieści się w różnych niszach będzie miało szansę aby odnieść rynkowy sukces w Polsce i za granicą.  Rozwój auta, zgodny z taka koncepcją jest jednak czasochłonny."

REKLAMA

REKLAMA

Syrena Kabri
Syrena Kabri

Dyrektor AK Motor dodaje:

- Jeden, przykładowy egzemplarz naszych ciągłych prac to Syrena Meluzyna E3, przedstawiona jako radiowóz policyjny(...).  Projekt nowej Syreny jest największym takim projektem w swojej dziedzinie, który powstał pomiędzy Polską, a Polonią.  Pokazaliśmy, że współpraca pomiędzy Polakami mieszkającymi w Polsce, a Polakami za granicą, może budować mosty pomiędzy nami, łączyć ludzi, pomóc w rozwoju Polski i otwierać ścieżki dla innych międzynarodowych projektów.  Wypowiedzi senatora Peczkisa podważają te osiągnięcia i są krzywdzące dla każdego Polaka mieszkającego zarówno w Polsce jak i poza Polską.

REKLAMA

Syrena Meluzyna E3 - radiowóz
Syrena Meluzyna E3 - radiowóz

Na rozwój sytuacji musimy poczekać i będziemy was na bieżąco informować. Tymczasem możecie obejrzeć nowe, kolejne grafiki komputerowe, przedstawiające wizję pojazdu dostawczego oraz Meluzyny w wersji policyjnej. 

REKLAMA

REKLAMA

Syrena Meluzyna dostawcza
Syrena Meluzyna dostawcza

Napiszcie w komentarzach, co sądzicie o tych projektach i o całej sprawie. Czy waszym zdaniem Syrena od AK Motor ma szanse wyjechać kiedyś na drogi?

Komentarze

 (3)
ZOBACZ KOMENTARZE
REKLAMA