Nowa Toyota Land Cruiser nie dla Europy

Poprzednia Toyota Land Cruiser debiutowała w roku 2007, dlatego najwyższy czas na nowy model. Jest jednak pewien problem. Nowa seria 300 nie będzie oferowana w Europie, a to wielka szkoda.

Toyota Land Cruiser 300 (2021) fot. materiały prasowe
Toyota Land Cruiser 300 (2021)
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 176 000 PLN
Dostępne nadwozia: suv-5
SPRAWDŹ OFERTY

Premiery nowych generacji takich klasyków, jak właśnie Toyota Land Cruiser, nie zdarzają się zbyt często. Tego rodzaju samochody przechodzą mniejsze i większe kuracje odmładzające i aktualizujące ofertę, jednakże konstrukcyjnie niemalże się nie zmieniają. Przychodzi jednak moment, w którym auto trzeba zaprojektować od nowa. I oto, po 14 latach od debiutu modelu serii 200, Toyota prezentuje Land Cruisera 300.

REKLAMA

Toyota Land Cruiser 300 (2021)fot. materiały prasowe
Toyota Land Cruiser 300 (2021)

Nowy Land Cruiser wygląda osobliwie. Z jednej strony nowocześnie, ale z drugiej nie sposób oprzeć się wrażeniu, że styliści poszli o krok za daleko. W rezultacie mamy ogromne, kanciaste, pudełkowate nadwozie w iście amerykańskim stylu. I tu właśnie mamy w pewnym sensie wyjaśnienie. Otóż nowy Land Cruiser 300 nie trafi do Europy. I to bardzo zła wiadomość, bo jeśli przymknąć oko na wygląd, który nota bene jest oczywiście kwestią gustu, to nowa generacja terenówki wciąż oferuje te same, kapitalne właściwości terenowe, z ramową konstrukcją dodatkowo usztywnionego nadwozia, mocnymi silnikami i świetnym napędem na cztery koła.

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Nowa Toyota Land Cruiser – konstrukcja

Toyota Land Cruiser 300 (2021)fot. materiały prasowe
Toyota Land Cruiser 300 (2021)

Nowy Land Cruiser 300 Series to pierwszy model zbudowany na platformie GA-F z serii TNGA (Toyota New Global Architecture). Jest to pierwsza platforma w architekturze TNGA z konstrukcją ramową. Platforma GA-F odpowiada za zapewnienie ponadprzeciętnych możliwości terenowych, dając jednocześnie dodatkowe korzyści w kwestii większej sztywności nadwozia, ale też komfortu jazdy po utwardzonych drogach. Nowy Land Cruiser korzysta przy tym z niższej aż o 200 kg masy (w stosunku do poprzednika) i obniżonego środka ciężkości.

Toyota Land Cruiser 300 (2021)fot. materiały prasowe
Toyota Land Cruiser 300 (2021)

Przy konstruowaniu nowej generacji terenowej Toyoty duży nacisk położono na odpowiednie dostrojenie zawieszenia, wpieranego przez pierwszy na świecie układ dynamicznego zawieszenia Electronic Kinetic Dynamic Suspension System (E-KDSS). Oprócz tego nowy Land Cruiser to pierwszy samochód, w którym zastosowano zaawansowany system Multi-Terrain Monitor, który wyświetla w czasie rzeczywistym obraz bezpośredniego otoczenia samochodu oraz każdego koła, a także Multi-Terrain Select, automatycznie oceniający rodzaj nawierzchni i dostosowujący do niej tryb jazdy.

Dodajmy jeszcze, że nowy Land Cruiser zachowuje wymiary poprzednika – 4990 mm długości, 1980 mm szerokości i 2850 mm rozstawu osi. Takie same są również kąty natarcia – 32 stopnie i zejścia – 24 stopnie.

REKLAMA

REKLAMA

Nowa Toyota Land Cruiser – silniki

Nowy Land Cruiser żegna się z silnikiem V8, ale na osłodę producent pozostawia jednostki V6 o większej niż w V8 mocy. Jeden z nich to benzynowy motor o pojemności 3,5 litra, który generuje moc 415 KM i moment obrotowy 650 Nm. Drugi natomiast silnik to 3,3-litrowy diesel o mocy 309 KM i potężnym momencie obrotowym 700 Nm. Wszystkie warianty współpracują z 10-stopniową automatyczną skrzynią biegów.

Toyota Land Cruiser GR Sport

Toyota Land Cruiser 300 (2021)fot. materiały prasowe
Toyota Land Cruiser 300 (2021)

Podczas prezentacji Toyota zapowiedziała także nieco usportowioną odmianę sygnowaną logo GR Sport, która ma nieco inny, mniej masywny wygląd zewnętrzny, ale na czym oprócz tego polegać będzie owo usportowienie, dowiemy się niebawem.

Rynkowa premiera nowego Land Cruisera 300 Series będzie miała miejsce latem 2021 roku. Nowy model, jak wspomnieliśmy, nie będzie dostępny w Europie.

zobacz galerię

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA