REKLAMA

Nowa Toyota Yaris. Zdjęcia i dane techniczne

Toyota Yaris czwartej generacji ujrzała światło dzienne i od razu wzbudziła skrajne emocje. Auto ma nowy design, platformę, napęd i systemy bezpieczeństwa.

Toyota Yaris czwartej generacji Materiały prasowe
Toyota Yaris czwartej generacji
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 52 500 PLN
Dostępne nadwozia: hatchback-5
SPRAWDŹ OFERTY

Czwarta generacja Toyoty Yaris zyskała wyrazisty wygląd. Jednym nowy design się podoba, innym nie – pewne jest natomiast, że sylwetka auta i stylistyczne detale dają efektowny wynik końcowy. Co ważne, po raz pierwszy Yaris został zbudowany na nowoczesnej platformie TNGA, a do jego napędu służy układ hybrydowy czwartej generacji.

Toyota Yaris – nadwozie

Jak już wspomnieliśmy, nowa Toyota Yaris stała się bardziej wyrazista. Z przodu uwagę zwraca przepotężny grill, do którego trzeba się przyzwyczaić. Z boków zderzaka znalazły się głębokie przetłoczenia, dodające wizualnie szerokości. Ukryto w nich nieduże, okrągłe lampy przeciwmgielne.

Efektownie wyglądają też reflektory wykonane w technologii LED, gdzie w unoszących się ku zewnętrznej stronie auta świetlnych pasów mamy zintegrowane w jeden moduł światła do jazdy dziennej i kierunkowskazy. Z tyłu auta dominuje natomiast szeroka, rozciągnięta poza krawędzie szyby listwa świetlna, która swoim wyglądem przypomina nieco tę z Hondy Civic. Ma diodowe wypełnienie i dodaje Yarisowi bardziej dojrzałego wyglądu.

Patrząc na Yarisa z profilu, można odnieść wrażenie, że jest mniejszy niż w rzeczywistości. Tak naprawdę nadwozie skróciło się o zaledwie 5 mm, natomiast rozstaw osi udało się zwiększyć aż o 50 mm, co da się odczuć w kabinie, ale też poprawia własności jezdne auta.

Nowa platforma oznaczona jako GA-B pozwoliła na obniżenie całego samochodu o 40 mm i poszerzenie go o 50 mm, a także zwiększenie rozstawu kół na obu osiach. O 15 mm niżej położony jest środek ciężkości, co poprawia charakterystykę prowadzenia Yarisa. Auto zostało również lepiej wyważone – zarówno między przodem i tyłem, jak i prawą i lewą stroną. Na nowo zaprojektowane zostały elementy zawieszenia – z przodu kolumny McPhersona, z tyłu belka skrętna.

Zobacz także: Mitsubishi Eclipse Cross - jak z kosztami eksploatacji?

REKLAMA

REKLAMA

Toyota Yaris czwartej generacji Materiały prasowe
Toyota Yaris czwartej generacji

Toyota Yaris – wnętrze

We wnętrzu Toyota zapowiada nowe podejście po jakości materiałów i wykończenia. Na panelach drzwi pojawi się nowa odmiana filcu, a na desce rozdzielczej bardziej miękkie tworzywo. Nie zabraknie oczywiście sporej liczby ekranów.

Za bardzo zgrabnie wyglądającą kierownicą kryje się wyświetlacz wirtualnych zegarów, z dwiema okrągłymi sekcjami dla prędkościomierza, wskaźników temperatury i poziomu paliwa oraz statusu hybrydowego napędu oraz wyświetlaczem wielofunkcyjnym pomiędzy nimi.

Nowy Yaris będzie mógł otrzymać również 10-calowy ekran projekcyjny na przedniej szybie oraz duży wyświetlacz Toyota Touch, sterczący dość niezgrabnie z konsoli środkowej. Nowy Yaris może być wyposażony także m.in. w bezprzewodową ładowarkę indukcyjną, podgrzewaną kierownicę czy ambientowe oświetlenie.

Fotel kierowcy znajduje się w nowym Yarisie niżej i dalej od kierownicy - o 60 mm do tyłu w porównaniu z obecnym Yarisem, przyczyniając się do obniżenia środka ciężkości, lepszej ergonomii i szerszego zakresu regulacji.

Zobacz także: nowe SUV-y Volkswagena - nadchodzące premiery

REKLAMA

Toyota Yaris czwartej generacji Materiały prasowe
Toyota Yaris czwartej generacji

Toyota Yaris – nowy napęd hybrydowy

Od wprowadzenia do sprzedaży pierwszego Priusa w roku 1997, Toyota Motor Corporation sprzedała na całym świecie ponad 14 milionów aut hybrydowych – w tym 2,5 mln w Europie. Yaris Hybrid, pierwszy samochód z pełnym napędem hybrydowym w segmencie B, miał premierę w 2012 roku. Od tego czasu znalazł 500 000 nabywców w samej Europie.

Napęd hybrydowy czwartej generacji był testowany w różnych miastach Europy, w tym w Rzymie, Paryżu czy Darmstadt. Wyniki tych testów poskazują, że w środowisku miejskim pracuje on w bezemisyjnym trybie elektrycznym przez niemal 80 proc. czasu jazdy.

Pracujący w nowym Yarisie układ Hybrid Dynamic Force z silnikiem 1.5 to kolejna konstrukcja z serii obejmującej systemy hybrydowe 2.0 i 2.5, które weszły na rynek w modelach Corolla, RAV4 i Camry.

Zobacz także: 1500 aut dziennie - supernowoczesna fabryka

REKLAMA

REKLAMA

Toyota Yaris czwartej generacji Materiały prasowe
Toyota Yaris czwartej generacji

Nowy silnik 1.5 Dynamic Force to 3-cylindrowa jednostka benzynowa ze zmiennymi fazami rozrządu, pracująca w cyklu Atkinsona, której sprawność sięga 40 proc. W porównaniu z obecnym hybrydowym Yarisem daje to o 20 proc. mniejsze zużycie paliwa, przy jednoczesnym wzroście mocy o 15 proc.

Z informacji prasowej wiemy, że jednostka elektryczna ma mieć moc 80 KM. Z kolei łączna moc systemowa napędu sięgać będzie 115 KM. Obecnie hybrydowy Yaris ma 100 KM mocy.

W skład napędu hybrydowego wchodzą również nowe, litowo-jonowe baterie trakcyjne o wyższej mocy, o 27 proc. lżejsze od dotychczas stosowanych akumulatorów niklowo-wodorkowych. Na wybranych rynkach nowy Yaris będzie dostępny także z 3-cylindrowymi silnikami benzynowymi o pojemności 1,5 i 1,0 litra.

Zobacz także: nowe Renault Zoe - pierwsza jazda

REKLAMA

Toyota Yaris czwartej generacji Materiały prasowe
Toyota Yaris czwartej generacji

Toyota Yaris – wyposażenie i debiut sprzedażowy

Nowy Yaris ma być w zamyśle konstruktorów najbezpieczniejszym samochodem miejskim na świecie. Nowa generacja systemów bezpieczeństwa czynnego, znanych choćby z nowej Corolli, obejmuje tu m.in.

  • inteligentny tempomat adaptacyjny (Intelligent Adaptive Cruiser Control, IACC) działający w pełnym zakresie prędkości,
  • asystenta utrzymania pasa ruchu (Lane Trace Assist, LTA).

Nowa Toyota Yaris będzie produkowana w Europie, w fabryce Toyota Motor Manufacturing France. Na zamówienie auta przyjdzie nam jednak jeszcze zaczekać, bo debiut sprzedażowy zaplanowany jest dopiero na jesień 2020 roku.

Zobacz także: znajdź wymarzony samochód w najlepszej cenie!

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA