Nowa era hybrydowych aut WRC. Oto Puma, Yaris i i20 Rally1

Sezon 2022 mistrzostw świata WRC będzie niezwykły, bo zapoczątkuje erę hybrydowych napędów. Oto trzy nowe auta klasy Rally1 – Ford Puma, Hyundai i20 oraz Toyot Yaris.

Hybrydowe rajdówki Rally1 na sezon WRC 2022 fot. materiały prasowe
Hybrydowe rajdówki Rally1 na sezon WRC 2022

Sezon 2022 w cyklu WRC powita erę napędów hybrydowych typu plug-in, do których swoje samochody przygotowali już Toyota, Ford i Hyundai. Znamy już składy zespołów oraz malowanie smaochodów, a przede wszystkim ich parametry, jak choćby maksymalna moc przekraczająca 500 koni mechanicznych. Przypomnijmy, że Toyota wystawia hybrydowy model GR Yaris Rally1, Ford hybrydową Pumę Rally1, a Hyundai model i20 N Rally1.

REKLAMA

Ford Puma Rally1fot. materiały prasowe
Ford Puma Rally1

Najciekawiej, naszym zdaniem, prezentują się barwy zespołu M-Sport Ford, wspieranego przez Red Bulla. Ford Puma Rally1 wygląda drapieżnie i dynamicznie, a przy tym świeżo i nowocześnie. Rywale, w postaci Hyundaia i Toyoty, postawili w tym przypadku na klasykę. W nowych samochodach z napędem hybrydowym plug-in w oczy rzucają się jednak zgoła inne kwestie, jak rozbudowana aerodynamika z dodatkowymi kanałami chłodzącymi hybrydowy osprzęt, czy gigantyczne i proste w kształcie tylne skrzydło oraz mocno poszerzone tylne nadkola.

Ford Puma Rally1fot. materiały prasowe
Ford Puma Rally1

Jeśli chodzi o parametry napędu nowych rajdówek, wiadomo że głównym silnikiem jest jednostka benzynowa 1.6 turbo o mocy sięgającej 380 KM i momencie obrotowym w okolicach 420 Nm. Dodatkowo kierowca może wykorzystywać trzysekundowe impulsy mocy ze 100-kilowatowego (ok. 136 KM) silnika elektrycznego, zasilanego akumulatorem gromadzącym 3,9 kWh energii. Energia ta jest odzyskiwana w czasie hamowania (z mocą do 30 kW), a dodatkowo akumulator ładowany jest także z zewnątrz, w strefie serwisowej. Proces uzupełniania energii trwa około 25 minut.

Toyota GR Yaris Rally1fot. materiały prasowe
Toyota GR Yaris Rally1

Oprócz korzyści w postaci wspomnianych impulsów mocy, napęd hybrydowy ma pozwolić na bezemisyjną jazdę przez strefy miejskie i parki serwisowe pomiędzy etapami. Ale najważniejsze jest to, że kierowcy będą musieli przestawić się na ten nowy napęd i umiejętnie zarządzać energią, wiedząc kiedy ją skutecznie odzyskać, a kiedy wykorzystać do poprawy osiągów. Regulamin FIA narzuca wiele reguł, w tym także maksymalną energię takiego doładowania na przyspieszenie, która nie może przekroczyć 250 kJ.

Hyundai i20 N Rally1fot. materiały prasowe
Hyundai i20 N Rally1

Tak czy inaczej, pierwsze testy, których przebieg śledzić można w internecie, na filmach zamieszczanych w serwisie YouTube, pokazują że nowe hybrydowe rajdówki brzmią nieźle, a i zwinności im nie brakuje. W końcu moc przekraczająca chwilami 500 KM i moment obrotowy przewyższający 500 Nm to potężne parametry, zwłaszcza dla ważących niespełna 1,3 tony samochodów.

REKLAMA

REKLAMA

WRC – składy zespołów w sezonie 2022

Hyundai N wystawia rajdowy model Hyundai i20 N Rally1, którym w sezonie 2022 pojadą łącznie cztery ekipy:

 • Thierry Neuville/Martijn Wydaeghe
 • Ott Tanak/Martin Jarveoja
 • Oliver Solberg/Elliott Edmondson
 • Dani Sordo/Candido Carrera

Zespół Hyundai N w sezonie WRC 2022fot. materiały prasowe
Zespół Hyundai N w sezonie WRC 2022

W przypadku zespołu M-Sport Ford samochodem jest Ford Puma Rally1, a kierowcy to:

 • Craig Breen/Paul Nagle
 • Adrien Fourmaux/Alex Coria
 • Gus Greensmith/Jonas Andersson
 • Sebastien Loeb/Isabelle Galmiche

Zespół M-Sport Ford w sezonie WRC 2022fot. materiały prasowe
Zespół M-Sport Ford w sezonie WRC 2022

Z kolei Toyota Gazoo Racing wystawia rajdową Toyotę Yaris Rally1, którą pojadą:

 • Sebastien Ogier/Benjamin Veillas
 • Elfyn Evans/Scott Martin
 • Kalle Rovanpera/Jonne Halttunen
 • Esapekka Lappi/Janne Ferm

Zespół Toyota Gazoo Racing w sezonie WRC 2022fot. materiały prasowe
Zespół Toyota Gazoo Racing w sezonie WRC 2022

Zamów e-wydanie magazynu "auto motor i sport" - teraz o 30% taniej!

Dołącz do nas na Facebooku i bądź na bieżąco z motoryzacyjnymi newsami!

Zobacz także:

REKLAMA