Nowe Audi A8 - jakie będzie?

W następnym roku Audi zaprezentuje czwartą generację swojej flagowej limuzyny. Nowe Audi A8 ma "zrzucić" 200 kg zbędnej masy i będzie przypominać wyglądem efektowny model Prologue concept.

Audi A8 D4
Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 429 800 PLN
Dostępne nadwozia: sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Rupert Stadler, szef Audi, zdradził kilka informacji związanych z nową generacją modelu A8 m.in. że samochód zostanie pokazany światu w 2017 roku. Wielu spodziewało się debiutu nowego modelu już w tym roku, bo przecież model trzeciej generacji dostępny jest w sprzedaży już od 7 lat. Audi zapowiedziało, że pokazana za rok nowa wersja limuzyny będzie pierwszym seryjnie produkowanym samochodem tej marki z funkcją jazdy autonomicznej.

Początkowo system autonomicznej jazdy ma przejmować obowiązki kierowcy tylko na autostradzie i tylko do prędkości 60 km/h. Ta technika będzie jednak stale rozwijana i wprowadzana wraz ze zmianą przepisów pozwalających takim pojazdom na poruszanie się po drogach publicznych. Według Audi ma to nastąpić najszybciej w 2025 roku.

Nowe Audi A8 ma być także pierwszym drogowym samochodem zaprojektowanym od podstaw przez zespół projektantów pod wodzą Marca Lichte'a, osoby odpowiedzialnej za koncepcyjne Audi Prologue. Istnieje więc duża szansa, że limuzyna Audi będzie nawiązywała do tego efektownego prototypu.

Samochód będzie bazował na platformie podłogowej MLB Evo i ma być lżejszy nawet o 200 kg. To bardzo, bardzo dużo i jest pewne to, że dzięki takiej "diecie" nowe Audi A8 będzie znacznie oszczędniejsze, a także szybsze. Ale jak na razie jedynym potwierdzonym silnikiem, który znajdzie się pod maską Audi A8, będzie nowa jednostka napędowa znana z Bentley'a Bentaygi. To 6-litrowe W12, wspomagane przez dwie turbosprężarki, o mocy 600 KM.

Nowe Audi A8 z pewnością otrzyma najnowsze rozwiązanie techniczne - m.in. znane z obecnych modeli Audi, takie jak sprężarka napędzana silnikiem elektrycznym (e-turbo), reflektory oraz wyświetlacze w technice OLED i ulepszony system multimedialny z funkcją obsługi za pomocą gestów.

Nie wiadomo czy nowe Audi A8 zostanie pokazane podczas salonu samochodowego w Genewie, czy może podczas tego we Frankfurcie.


Zobacz także:
REKLAMA