Nowe Audi RS4 również jako sedan i z elektronicznym turbo

Mimo że nowe Audi A4 nie odbyło jeszcze swojej publicznej premiery, to z Ingolstadt już płyną do nas zapowiedzi RS4. Do oferty powróci sedan i zadebiutuje elektroniczne turbo. 

Aktualne ceny nowych samochodów:
 
JUŻ OD 139 100 PLN
Dostępne nadwozia: kombi-5, sedan-4
SPRAWDŹ OFERTY

Najnowsza generacja Audi A4 pachnie świeżością, jeszcze nie zdążyła nawet odbyć swojej publicznej premiery zaplanowanej na wrześniowe targi we Frankfurcie. Mimo to, zza zachodniej granicy płyną już do nas wieści o mocniejszych wersjach bestsellera z czterema pierścieniami na masce, czyli wersjach S4 i RS4.

REKLAMA

Ulrich Hackenberg, szef działu rozwoju Audi, potwierdził, że model S4 będzie napędzany turbodoładowanym silnikiem V6 rozwijającym około 350 KM. Taki sam układ cylindrów i ich liczbę będzie miał 3-litrowy motor, który trafi pod maskę maksymalnie skoncentrowanego na osiągach modelu RS4. Hackenberg zasugerował także, że „serce” RS-czwórki będzie wspomagane elektronicznymi turbosprężarkami, których technologia zadebiutować ma w nadchodzącym SUV-ie - SQ7. Jak dotąd brak jest jakichkolwiek danych na temat mocy nowego RS4 i jego osiągów. Można się jednak domyślać, że liczba koni mechanicznych oscylować będzie w granicach 480, czyli więcej niż oferowała dotychczasowa 4,2-litrowa V-ósemka i więcej niż 431 KM, którymi dysponuje bawarski konkurent – BMW M3.

Drugą ciekawostką dotyczącą nadchodzącej RS-czwórki jest fakt, iż w odróżnieniu do odchodzącego modelu, będzie ona oferowana również w nadwoziu sedan. Taką decyzję wymusiły na producencie głównie rynki amerykański i chiński, gdzie popyt na czterodrzwiową, bardziej reprezentacyjną wersję sedan jest dużo większy niż na rodzinne kombi. Fani mocnych „Audików” pamiętają pewnie, że RS4 sedan już kiedyś gościło w ofercie producenta, a konkretnie – bazowało na Audi A4 B7.

Być może Audi S4 odbędzie swój debiut już we wrześniu, razem ze stateczniejszymi wersjami. W temacie prezentacji RS4 musimy zadowolić się jedynie domysłami. Jak twierdzi Horst Glaser, szef działu zajmującego się rozwojem podwozi, klienci zainteresowani wersją RS chcą widzieć ją w salonach znacznie szybciej, póki auto jest jeszcze nowością na rynku. Historia z poprzedniej generacji, która doczekała się RS-ki dopiero po 4 latach, pod koniec „życia” generacji, ma się więc nie powtórzyć. I znów – być może RS4 pojawi się w ofercie Audi już w przyszłym roku, ale na razie to tylko nasze przypuszczenia podbudowane nadzieją na możliwie szybkie jazdy nowym modelem.

Zobacz także:

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA