Nowe Infiniti QX50 z silnikiem VC-Turbo o zmiennym stopniu sprężania

Infiniti pokazało model QX50, który jest nową generacją SUV-a, znanego też wcześniej jako Infiniti EX. Auto ma rewolucyjny silnik o zmiennym stopniu sprężania.

Infiniti QX50 Materiały prasowe
Infiniti QX50

Nowe Infiniti QX50 wyglądem nie zdradza tego, co kryje pod maską. A tam pracuje silnik, który ma pokazać światu, że skreślanie jednostek spalinowych na rzecz napędów elektrycznych jest dalece przedwczesne.

REKLAMA

Silnik o oznaczeniu VC-Turbo jest pierwszym seryjnym silnikiem o zmiennym stopniu sprężania, dając jednocześnie sprawność cieplną na wysokim poziomie 40 proc. 2-litrowy motor benzynowy może pracować w trybie sprężania od 8:1 aż po 14:1 - jak choćby w silnikach Skyactiv-G Mazdy.

REKLAMA

REKLAMA

Silnik VC-Turbo Infiniti
Silnik VC-Turbo Infiniti

Dostosowanie stopnia sprężania odbywa się automatycznie, bez wiedzy kierowcy, adekwatnie do aktualnego obciążenia napędu, za priorytet mając wydajność i niskie spalanie. Silnik ten ma być alternatywą dla jednostek Diesla, dając oszczędność i wysoki moment obrotowy.

System wykorzystujący odpowiednio zmodyfikowane dźwignie zmienia - zwiększa lub zmniejsza - skok tłoka, wymuszając zmianę stopnia sprężania w komorze spalania. Stąd pojemność skokowa jest zmienna i waha się od 1970 cm sześc. przy stopniu sprężania 14:1 do 1997 cm sześc. przy stopniu sprężania 8:1.

REKLAMA

Infiniti QX50
Infiniti QX50

Jednostka VC-Turbo dysponuje mocą maksymalną 268 koni mechanicznych i maksymalnym momentem obrotowym na poziomie 380 niutonometrów, co jest najlepszym wynikiem w klasie, biorąc pod uwagę połączenie obu parametrów. Oszczędność paliwa sięga nawet 35 proc. w porównaniu do jednostki V6 z poprzedniej generacji QX50.

Napęd przenoszony jest na koła przednie lub na obie osie, za pośrednictwem bezstopniowej skrzyni biegów CVT. W wariancie przednionapędowym sprint od 0 do 100 km/h ma zajmować 6,7 sekundy, podczas gdy w wersji napędzanej na cztery koła czas będzie o 0,4 sekundy krótszy.

REKLAMA

REKLAMA