Nowe Maserati GranTurismo przed premierą. V6 Nettuno potwierdzone

Maserati zaprezentowało niedawno elektryczną wersję Folgore nowego modelu GranTurismo, a teraz, przed oficjalną premierą, możemy podziwiać wersję spalinową. Do napędu posłuży znany silnik V6 z rodziny Nettuno.

Maserati GranTurismo 2023 fot. materiały prasowe
Maserati GranTurismo 2023

Nowe Maserati GranTurismo oczekuje na swoją oficjalną premierę, dlatego też producent dawkuje póki co emocje, ukrywając przed naszymi oczami wnętrze modelu, czy dane dotyczące parametrów napędu. Co nieco już jednak wiemy. Na przykład to, że samochód oferowany będzie w wersjach Modena oraz Trofeo, wyposażonych w silnik V6 Nettuno.

Włosi opublikowali też pierwsze oficjalne zdjęcia nowego modelu, co ważne, bez żadnego kamuflażu. Nie miałoby zresztą większego sensu zakrywanie tego, co pokazał nam już elektryczny model Maserati GranTurismo Folgore.

Maserati GranTurismo Folgorefot. materiały prasowe
Maserati GranTurismo Folgore

Maserati GranTurismo 2023fot. materiały prasowe
Maserati GranTurismo 2023

Maserati GranTurismo – wygodna podróż w dobrym stylu

Kolorystyka GranTurismo zaprezentowanego na zdjęciach ma konkretne przesłanie, bowiem symbolizuje powrót ikony Maserati stworzonej 75 lat temu. Wszystko zaczęło się od A6 1500 – modelu rewolucyjnego i wprowadzającego nas w nową klasę samochodów. Maszyny, która wpłynęła zarówno na kształtowanie motoryzacyjnego krajobrazu na całym świecie, jak i na kolejne generacje drogowych aut Maserati. Pomysł na model typu gran turismo zrodził się po II wojnie światowej, podczas włoskiego boomu gospodarczego, gdy Italia pokazała światu swoje wybitne produkty, siłę, optymizm i beztroskie nastawienie. Gran turismo to sposób na życie we włoskim stylu i zarazem typ samochodu o wysokich osiągach odpowiedniego do pokonywania długich tras i odbywania wygodnych podróży.

Maserati GranTurismo 2023fot. materiały prasowe
Maserati GranTurismo 2023

 

Maserati GranTurismo – co nowego?

Wspomnieliśmy, że z zewnątrz nowe GranTurismo zbliżone jest mocno do pokazanej już wcześniej wersji w pełni elektrycznej. Zmiany skupiają się na przodzie, gdzie spalinowy wariant ma większe wloty powietrza w zderzaku i oczywiście inny grill, tu służący doprowadzeniu większych ilości powietrza do chłodzenia silnika. Większy wydaje się też przedni splitter, wykończony karbonem. Z profilu oba auta wyglądaną niemal tak samo, z różnicami w postaci innych wzorów kół, zaś z tyłu mamy, rzecz jasna, inny zderzak, zawierający dwie podwójne końcówki wydechu – elementu nieobecnego w wersji Folgore.

Maserati GranTurismo 2023fot. materiały prasowe
Maserati GranTurismo 2023

Do napędu nowego GranTurismo służyć będzie jednostka V6 Nettuno o pojemności 3 litrów, ale danych technicznych na tym etapie nie znamy. Silnik ten potrafi wyciskać 630 KM i 729 Nm, ale to dane dotyczące topowego supersamochodu MC20. Tu spodziewamy się słabszych wyników i wiele mówi się o tym, że mogą to być okolice wciąż przyzwoitych 530 KM i nieco ponad 600 Nm. Tyle wyciska bowiem najmocniejsze Maserati Grecale Trofeo, którym jeździliśmy niedawno (zobacz naszą relację z testu). Tak czy inaczej, spalinowe GranTurismo będzie słabsze od elektrycznego Folgore.

Kiedy możemy spodziewać się premiery nowego Maserati GranTurismo? Cóż, daty też nie znamy, ale rynkowy debiut nastąpić ma w przyszłym roku, zatem powinna to być kwestia najbliższych tygodni. W przypadku Maserati mogą to być jednak miesiące, bo przecież pamiętamy, ile zajęło przygotowanie premiery wspomnianego Grecale, a zapowiedzi nowej generacji GranTurismo cofają nas do roku 2020.

Zobacz także:
REKLAMA